Kupa E Botës Në Futboll: Si Ishte Ndeshja Bosnje Dhe Herzegovinë - Iran

Para ndeshjes finale, Boshnjakët humbën të gjitha shanset për të vazhduar të luftojnë në playoff-et e Kupës së Botës FIFA. Sidoqoftë, evropianët po planifikonin të fitonin të paktën një ndeshje në turne. Rivali i fundit për ta ishte skuadra iraniane, e cila para ndeshjes së raundit të tretë në Grupin F, në rast fitoreje, kishte shanse teorike për të vazhduar luftën në fazën e playoffit të kampionatit botëror të futbollit.

Kupa e Botës 2014 në futboll: si ishte ndeshja Bosnje dhe Herzegovinë - Iran

Skuadra e Bosnjës dukej se kishte një listë më të fortë në emra. Të paktën shumë futbollistë boshnjakë luajnë për klube të njohura në Evropë. Iranianët duken shumë më modestë në sfondin e tyre. Ndoshta kjo paracaktoi përparësinë territoriale të Bosnjës.

Evropianët e filluan ndeshjen në mënyrë më aktive. Edin Dzeko tashmë kishte një rast në minutat e para, por nuk mundi të godiste portën nga një pikë e favorshme. Sulmuesi boshnjak shënoi një gol pak më vonë. Njëzet e tre minuta më vonë, Dzeko gjuajti këndin e portës iraniane nga jashtë zonës së penalltisë. Evropianët kaluan në epërsi 1 - 0.

Skuadra iraniane në pjesën e parë mund të dallohet nga një goditje e rrezikshme në traversën e portës së boshnjakëve. Shojayei, një minutë pasi iranianët humbën topin, po godiste rrezikshëm portën. Kombëtarja iraniane ishte fare pak larg një goli.

Pjesa e parë e takimit përfundoi me një avantazh minimal të boshnjakëve 1 - 0.

Në pjesën e dytë, Boshnjakët rritën epërsinë e tyre. Pas gabimit të futbollistëve iranianë në gjysmën e fushës, evropianët luajtën një kombinim, i cili përfundoi me një gol tjetër. Pjanich u shqua në minutën e 59-të. Pas këtij goli, fituesi i ndeshjes ishte tashmë i lehtë për t'u parashikuar.

Sidoqoftë, iranianët nuk e lanë fushën pa qëllimin e tyre. Në minutën e 82-të, Reza Guchannejhad mbylli pasimin nga krahu i majtë i sulmit të Iranit. 2 - 1 u drejtuan ende nga Boshnjakët. Irani kishte mundësinë të rrëmbente të paktën një barazim, por kjo nuk ndodhi.

Të gjitha shpresat e futbollistëve dhe tifozëve iranianë u shuan nga goli i Avdiy Vrshaevich, i cili pasoi menjëherë pasi iranianët shënuan një gol. Një sulm i shpejtë nga evropianët çoi në faktin që në minutën e 83-të rezultati ishte vendosur në 3 - 1 në favor të Bosnjës.

Boshnjakët fituan fitoren e parë dhe të fundit të Kupës së Botës në Brazil, ndërsa iranianët shënuan golin e parë dhe të vetëm në turne. Tani të dy ekipet po shkojnë në shtëpi.