Europa League 2015-2016: Përmbledhje E Ndeshjes Fenerbahce - Lokomotiv

Ndeshjet UEFA Europa League 1/16 filluan në 16 Shkurt. Për tifozët rusë të futbollit, përballja e parë në playoff ishte me interes të veçantë. Kryeqyteti "Lokomotiv" shkoi në Stamboll për t'u përballur me "Fenerbahce".

Europa League 2015-2016: përmbledhje e ndeshjes Fenerbahce - Lokomotiv

Përkundër pritjeve të disa ekspertëve të futbollit, ndeshja midis Fenerbahce dhe Lokomotiv filloi me një ritëm të qetë. Futbollistët turq nuk ushtruan presion në të gjithë fushën, siç ndodh zakonisht për nikoqirët. Pesëmbëdhjetë minutat e para të takimit u mbajtën mend vetëm për një mundësi për të shënuar. Sulmuesi "Fenerbahce" Robin Van Persie me një pritje të krahut të varur nuk ishte në gjendje ta linte topin në portë. Më pas, Turqit vazhduan të përdorin burime anësore, njëra prej të cilave u kurorëzua ende me një gol.

Në minutën e 18-të të ndeshjes, mesfushori i Fenerbahce, Souza, iu përgjigj tendës në zonën e portierit. Lojtari i klubit të Stambollit dërgoi topin në kokë te porta e "Loko". Guilherme nuk kishte një shans për të provuar goditjen, por portieri i Lokomotiv nuk luajti në dalje në momentin e vetë shërbimit, i cili paracaktoi hapjen e rezultatit në lojë.

Pasi u shënua goli, loja u qetësua. Futbollistët e Lokomotiv nuk ishin në gjendje të shtojnë në mënyrë të konsiderueshme sulmin para pushimit, gjë që tregoi gatishmërinë e dobët të klubit për të rinisur sezonin. Futbollistët turq gjithashtu nuk krijuan situata shënimi në portat e Moskovitëve, megjithëse kishin një përparësi të qartë territoriale.

Në pjesën e dytë, nuk kishte ndonjë përmirësim cilësor në lojën e Lokomotiv, dhe lojtarët e Fenerbahce vazhduan të theksojnë kërcënimin e portës së kundërshtarit me prurje të kuajve në zonën e penalltisë. Territorialisht, lojtarët turq kanë tejkaluar rivalin. Në të gjitha linjat, "Fenerbahce" dukej më e fortë se lojtarët rusë.

Një rezultat mjaft logjik i pjesës së dytë ishte goli i dytë kundër Guilherme, i shënuar nga i njëjti Souza. Braziliani bëri një dyshe me një goditje tjetër nga kufijtë e portierit pas një pasimi të varur. Tabela u ndez zhgënjyese 2: 0 jo në favor të nikoqirëve. Souza shënoi golin e dytë në minutën e 72-të.

Pas një topi të humbur, Loko dukej i pakët dhe i shurdhër në sulm. Ekipi vendas mund të kishte shënuar. Ishte veçanërisht alarmante tashmë në kohën e kompensuar. Sidoqoftë, portieri Guilherme dhe traversa luajtën për mysafirët.

Rezultati përfundimtar i ndeshjes 2: 0 në favor të “Fenerbahce” pasqyroi avantazhin e vërtetë të nikoqirëve. Tani akuzat e Igor Cherevchenkos do të kenë një ndeshje kthimi në Moskë brenda një jave.