Kupa E Amerikës 2016: Rishikimi I Lojës Kolumbia - Kosta Rika

Pas fitoreve në dy ndeshjet e para, kolumbianët tashmë kanë siguruar rrugën e tyre në fazën tjetër të Copa America 2016. Në ndeshjen finale, ekipi kombëtar do të takohej me Kosta Rikën.

Kupa e Amerikës 2016: rishikimi i lojës Kolumbia - Kosta Rika

Për të vazhduar luftimet në turne, Kosta Rikanëve u duhej një fitore në ndeshjen me Kolumbinë. Për më tepër, ishte e dëshirueshme të shënohej shumë, pasi në rast të disfatës së amerikanëve nga Paraguayans, diferenca e golave do të llogaritej midis ekipeve kombëtare të Paraguait dhe Kosta Rikës. Skuadra që u bë ndjesia kryesore në Kupën e Botës në Brazil në 2014 (Kosta Rika) bëri më të mirën për pjesën e tyre - ata fituan një fitore ndaj Kolumbisë.

Ndeshja Kolumbia - Kosta Rika doli të ishte më emocionuesja deri më tani në turne. Spektatorët panë pesë gola të shënuar, nga të cilët i pari u lëshua në minutën e dytë. Venegas nga jashtë zonës së penalltisë dërgoi topin në këndin e sipërm të topit me një goditje të mrekullueshme. Kombëtarja e Kosta Rikës kaloi në epërsi 1: 0.

Futbollistët e Kolumbisë u tërhoqën shpejt. Tashmë në minutën e 6-të, rezultati në tabelë u bë i barabartë. Dallohet nga Frank Fabre. Në të ardhmen, loja u luajt me sulme me dy tehe, në të cilat Kosta Rikanët ishin më të suksesshëm. Veprimet e tyre sulmuese rezultuan në një autogol. Heroi i minutës së 6-të Fabra priti topin në autogol. Për kënaqësinë e tifozëve të tyre, futbollistët e Kosta Rikës kaluan në epërsi 2: 1 (minuta e 34-të ishte në kronometër).

Në pjesën e dytë, golat ndaj të dy kundërshtarëve vazhduan. Së pari, Kosta Rikanët rritën epërsinë e tyre. Në minutën e 58-të, Brian Oviedo i dha një asist Celso Borges, goditja e të cilit në këndin e poshtëm të portës ishte i saktë. Kosta Rikanët kaluan në epërsi me dy gola diferencë. Sidoqoftë, para fundit të ndeshjes, rezultati në tabelë ndryshoi përsëri.

Lideri kolumbian Juan Cuadrado bëri një pasim asistimi për Marlos Moreno Durana, i cili gjuajti portierin nga jashtë zonës së penalltisë. Një top i dërguar me forcë fluturoi në këndin e afërt të portës. Ky gol ishte i fundit në ndeshje.

Rezultati përfundimtar 3: 2 në favor të ekipit kombëtar të Kosta Rikës vetëm prishi disponimin e kolumbianëve para playoff-it. Dhe për vetë fituesit nuk solli rezultatin e pritur: Amerikanët fituan ndeshjen e tyre kundër Paraguait. Kështu, kombëtarja kolumbiane zë vendin e dytë në grupin A, ndërsa Kosta Rika bie në vendin e tretë dhe eliminohet nga turneu.