Kupa E Botës Në Futboll: Rezultatet E Ditës Së 13-të Të Lojës

Dita e trembëdhjetë e lojës solli emocione të ndryshme për tifozët e futbollit. Fatkeqësisht, në kampionatin botëror brazilian, lindi edhe një herë çështja e arbitrimit të neveritshëm. Në dy ndeshjet vendimtare të turneut, arbitrat bënë gabime fatale.

Ukus_Suaresa_

Në Grupin D, takimi kryesor i raundit të tretë ishte loja midis Uruguait dhe Italisë. Një barazim ishte i mjaftueshëm për Italianët, dhe Amerikanët e Jugut ishin të kënaqur me vetëm një fitore për të hyrë në playoff. Në pjesën e parë, loja i ngjante një loje shahu. Të dy trajnerët zgjodhën një taktikë të kujdesshme, e cila nënkuptonte pritjen e një gabimi të një kundërshtari. Në pjesën e dytë të takimit, një nga lojtarët kryesorë të Italisë, Marchisio, u përjashtua padrejtësisht nga fusha.

Ky ishte një moment përcaktues në organizimin e lojës për Uruguajin. Lojtarët e kësaj skuadre ishin në gjendje të shënonin një gol në minutën e 81-të nga standardi, gjë që çoi në ekipin uruguajan në playoff. Një moment tjetër i paharrueshëm ishte pickimi i mbrojtësit të italianëve Celini Suarez. Arbitri i takimit nuk tregoi asnjë sanksion. Sidoqoftë, FIFA po vendos nëse do të skualifikojë uruguajanin. Por kjo nuk zgjidh asgjë për Italinë - lojtarët e kësaj skuadre dërgohen në shtëpi. Uruguajanët do të luajnë në 1/8 finale me kombëtaren e Kolumbisë.

Njëkohësisht me këtë lojë, u zhvillua një takim midis ekipeve kombëtare të Anglisë dhe Kosta Rikës. Loja përfundoi në një barazim të dëshpëruar 0-0. Britanikët nuk arritën të fitojnë turneun, dhe Kosta Rikanët dalin nga grupi i vdekjes të pamposhtur. Sidoqoftë, komiteti organizues synon të kontrollojë të gjithë ekipin e Kosta Rikës për faktin e dopingut. Deri më tani, asgjë nuk dihet për rezultatet. Vetë lojtarët e Kosta Rikës po festojnë një sukses të paparë. Në 1/8 finale të kampionatit botëror të futbollit ata do të priten nga skuadra greke.

Në ndeshjet e mbrëmjes së ditës, lojërat e fundit u mbajtën në Grupin C. Kombëtarja e Kolumbisë nuk i la një mundësi Japonisë, pasi kishte fituar fitoren e tretë në turne. Rezultati i ndeshjes 4 - 1 në favor të Amerikanëve të Jugut i bën kolumbianët kryesuesit e grupit C. Ndërsa loja e Kolumbisë lë vetëm vlerësime pozitive nga ekspertët, lojtarët e Amerikës së Jugut tregojnë një futboll shumë të lartë dhe argëtues.

Ndeshja e dytë në Grupin C ishte një takim midis Greqisë dhe Cote d'Ivoire. Grekët fituan me një diferencë minimale prej 2 - 1 dhe siguruan daljen nga grupi nga vendi i dytë. Në të njëjtën kohë, duhet të theksohet se goli vendimtar u shënua vetëm në kohën e ngjeshur pas emërimit shumë të diskutueshëm të një goditjeje penalltie në portën e ekipit afrikan.

Dita e trembëdhjetë e lojës u shënua me humbjen e Italisë, ndeshjen e shkëlqyer të Kolumbisë dhe gabimet monstruoze të gjyqtarëve.