Kupa E Botës Në Futboll: Rezultatet E Ditës Së Tetë Të Lojës

Takimi më i pritur i ditës së tetë të lojës në Kupën e Botës në Brazil ishte ndeshja midis ekipeve kombëtare të Uruguait dhe Anglisë. Përveç këtyre ekipeve të jashtëzakonshme, ekipet kombëtare të Kolumbisë, Côte d'Ivoire, Japonisë dhe Greqisë hynë në fushat e stadiumit në Brazil në 19 Qershor.

Kupa e Botës 2014 në futboll: rezultatet e ditës së tetë të lojës

Ndeshja e parë e ditës u zhvillua në kryeqytetin e Brazilit. Drejtuesit e Grupit C, ekipet kombëtare të Kolumbisë dhe Bregut të Fildishtë, morën pjesë në ndeshje. Pjesa e parë ishte pa gola. Kishte tension në arenën me emrin e sulmuesit të madh Garrinchi. Përshtypja ishte që lojtarët kishin pesha në këmbë - zhvillimi i ngjarjeve ishte i shpejtë. Pjesa e dytë e gëzoi shikuesin me gola. Së pari, kolumbianët shënuan dy herë, pas së cilës spektatorët e Amerikës së Jugut u qetësuan dhe prisnin një përfundim të thjeshtë të takimit. Sidoqoftë, Gervinho arriti të fitonte përsëri një gol. Në 15 minutat e mbetura, lojtarët afrikanë u përpoqën të shënojnë më shumë, por kjo nuk ndodhi. Ekipi kombëtar i Kolumbisë shënoi tre pikë të tjera dhe udhëhoqi me vetvete katërshen C të kampionatit botëror.

Takimi midis Uruguait dhe Anglisë ishte pjesa kryesore e ndeshjeve të 19 qershorit. Të dy ekipet humbën ndeshjet e tyre të hapjes në turne, kështu që ndeshja e raundit të dytë në Grupin D ishte e një rëndësie të madhe. Heroi i takimit ishte Luis Suarez, i cili shënoi dy gola kundër paraardhësve të futbollit. Anti-hero është Wayne Rooney, i cili, megjithëse shënoi një gol, humbi edhe dy raste të mëdha për të kapur golin e Amerikës së Jugut. Në fillim, uruguajanët morën epërsinë, por më pas Anglia u përpoq të fitonte përsëri. Sidoqoftë, në dhjetë minutat e fundit, Suarez shënoi një dyshe dhe i solli fitoren përfundimtare Uruguajit me rezultatin 2 - 1. Tani Amerikanët e Jugut kanë arritur ekipet kombëtare të Italisë dhe Kosta Rikës, por këta të fundit kanë një lojë me njëri-tjetrin në rezervë. Situata në Grupin D është edhe më konfuze.

Ndeshja e fundit e ditës ishte loja në Natal midis Japonisë dhe Greqisë. Kjo ndeshje u bë më e mërzitshmja në ditën e tetë të lojës. Rezultati përfundimtar 0 - 0 pasqyron përmbajtjen kryesore të takimit. Nuk kishte shumë momente të rrezikshme, por japonezët ishin akoma më afër fitores. Këto ekipe përfaqësojnë Grupin C në Kupën e Botës. Tani, pas dy raundeve, tabela në këtë kuartet drejtohet nga kolumbianët me gjashtë pikë, Ivorianët kanë tre pikë, dhe japonezët dhe grekët kanë një pikë secili. Skuadrat do të duhet të luajnë një ndeshje më shumë në grup.