Kupa E Botës Në Futboll: Si Ishte Ndeshja Honduras - Ekuador

Më 20 qershor, në Kupën e Botës në Brazil, u zhvilluan ndeshjet e raundit të dytë në Grupin E. Loja e fundit e ditës ishte një takim midis ekipeve kombëtare të Hondurasit dhe Ekuadorit. Të dy skuadrat kishin nevojë për një fitore për të vazhduar luftën e tyre për të kaluar në playoff.

Kupa e Botës 2014 në futboll: si ishte ndeshja Honduras - Ekuador

Ekipet kombëtare të Ekuadorit dhe Hondurasit humbën ndeshjet e para në grupin e tyre. Në raundin e dytë, humbësit u përballën me njëri-tjetrin. Loja filloi e gjallë. Të dy ekipet u përpoqën të qëndronin në qendër të fushës, shpejt kaluan vijën e qendrës, përdorën pasime në distancë të gjatë.

Shansin e parë në ndeshje e humbën lojtarët e Ekuadorit. Valencia nuk mund të dilte në shënjestër nga situata më e favorshme. Lojtari i Ekuadorit ra gati një me një me portierin. Dhe atëherë ligji i mirënjohur funksionoi - Honduras shënoi autogolin. Në minutën e 31-të, Carlo Costley, pasi kishte marrë një pasim të shkëlqyeshëm, depërtoi te porta dhe gjuajti në mënyrë të parezistueshme. Përfaqësuesit e Amerikës Qendrore kryesuan 1 - 0. Sidoqoftë, Amerikanët e Jugut ishin në gjendje të rikuperonin shpejt. Enner Valencia mbylli pasimin në shtyllën e largët, duke dërguar topin në portë në një mjet të rrëshqitur. Kjo ngjarje ndodhi tashmë në minutën e 34-të.

Skuadrat e përfunduan pjesën e parë me një rezultat të barabartë.

Edhe pjesa e dytë e takimit ishte e tensionuar. Të dy ekipet nuk lanë mundësinë për të provuar fatin në portën e gabuar. Sidoqoftë, fati i buzëqeshi Amerikës së Jugut. Enner Valencia shënoi një dyshe në 65 minuta. Pasi shërbeu nga pjesa e vendosur, Enner dërgoi topin në kokë në rrjetën e Hondurasit.

Loja përfundoi me një avantazh minimal të Ekuadorit (2 - 1). Tani Amerikanët e Jugut po fitojnë tre pikët e para në turne dhe krahasohen me ekipin kombëtar të Zvicrës në këtë tregues.