Kupa E Botës Në Futboll: Si Ishte Ndeshja Koreja E Jugut - Algjeri

Më 22 qershor, në Quartet N, si pjesë e raundit të dytë të kampionatit botëror të futbollit në Brazil, u takuan rivalët e kombëtares ruse në grup. Ekipet kombëtare të Koresë së Jugut dhe Algjerisë hynë në fushën e stadiumit në Porto Alegre.

Kupa e Botës 2014 në futboll: si ishte ndeshja Koreja e Jugut - Algjeri

Pak nga ekspertët e futbollit mund ta imagjinonin një zhvillim të tillë në ndeshje. Kjo lojë solli shumë emocione pozitive për një tifoz neutral, si dhe një adhurues të futbollit rus.

Në pjesën e parë, shikuesit panë ekipin e mahnitshëm algjerian dhe ekipin e neveritshëm të Koresë së Jugut. Kishte një ndjenjë se ekipi afrikan ishte disa herë më superior se rivalët e saj për sa i përket nivelit të organizimit të lojës. Në minutën e 26-të të takimit, pas një pasimi të verifikuar nga thellësia e fushës, algjeriani Islam Slimani depërtoi drejt portës së Koreanëve dhe hapi rezultatin në ndeshje. Për Algjerinë, kjo ngjarje ishte tashmë e dyta në turne, i cili në vetvete është një festë për afrikanët. Në ndeshjen e parë me Belgjikën, ishte ekipi algjerian që hapi rezultatin.

Disa minuta më vonë, pas një goditje këndi, afrikanët dyfishuan epërsinë e tyre. Në minutën e 28-të, Rafik Halish shënoi. Ekipi afrikan kryesoi 2 - 0.

Duhet të theksohet se koreanët bënë shumë gabime në pjesën e parë. Aziatikët nuk e mbanin topin fare, kishte pasime të pasakta në gjysmën e tyre të fushës. E gjithë kjo çoi tashmë në 45 minutat e para dhe në golin e tretë të pësuar. Abdelmumen Jabu në 38 minuta shqetëson përsëri aziatikët. Në fund të pjesës, koreanët janë mposhtur. Ata janë në depresion dhe të mbingarkuar. Spektatorët shohin një Kore krejtësisht të ndryshme, me të cilën janë mësuar dhe ekipi algjerian ka treguar se është jashtëzakonisht i fortë.

Pjesa e parë përfundoi me rezultatin 3 - 0 në favor të afrikanëve.

Koreanët hynë në pjesën e dytë të takimit me një ekip krejtësisht të ndryshëm. Kishte një ndjenjë se skuadrat kishin ndryshuar rolet - tani lojtarët afrikanë nuk mund të kalonin në mënyrë të konsiderueshme në qendër të fushës, dhe koreanët po shtypnin qëllimin e kundërshtarit. Rezultati ishte një gol nga Koreans në minutën e 50-të. Kënga Heung Min u shqua.

Ky sukses i frymëzoi aziatikët. Ata patën edhe disa raste për të shënuar, por arritën të humbin një kundërsulm, në të cilin algjerianët përsëri u dalluan. Në 62 minuta, Yasin Brahimi, pas një serie pasimesh të shkurtra dhe të sakta nga jashtë zonës së penalltisë, dërgon topin në portat e ekipit kombëtar të Koresë së Jugut, duke rivendosur diferencën në tre gola. 4 - 1 - numra të tillë do të ndizen në tabelën e stadiumit. Por këto nuk ishin të gjitha golat në lojë.

Koreanët shënuan përsëri. Në 72 minuta, Gu Ja Chol përsëri ngushton hendekun midis rivalëve. 4 - 2 përpara Algjerisë. Në kohën e mbetur, Koreane u përpoqën të shënonin më shumë, krijuan momente të rrezikshme në portat e Afrikanëve, por ndeshja përfundoi me një avantazh të Algjerisë me dy gola.

Rezultati përfundimtar i takimit është 4 - 2 në favor të Algjerisë. Në të njëjtën kohë, duhet të përmendet që të gjitha ekipet nga grupi H i ruajnë shanset e tyre për të vazhduar luftën në fazën e playoffit të turneut.