Si Ishte Ndeshja Rusi-Poloni Në Euro

Rezultati i ndeshjes së futbollit Rusi-Poloni u la rivalëve një shans të mirë për të arritur në çerekfinalet e Euro 2012. Por ndeshjet e ardhshme nuk përmbushën pritjet e tifozëve dhe ekipet që konsideroheshin favoritë në grupin e tyre u larguan nga turneu.

Si ishte ndeshja Rusi-Poloni në Euro 2012

Ndeshja e dytë në Euro 2012 u zhvillua nga ekipi kombëtar rus kundër një prej nikoqirëve të turneut - ekipit polak. Takimi i fazës së grupeve u zhvillua në Varshavë në Stadiumin Kombëtar.

Fillimi i ndeshjes doli të ishte i vështirë për skuadrën ruse. Atletët e të dy ekipeve ishin nervozë dhe bënë gabime të paforcuara. Nikoqirët sulmonin më shpesh, megjithëse lojtarët e ekipit kombëtar rus zotëruan topin më shumë.

Në fund të pjesës së parë të takimit, Alan Dzagoev hapi rezultatin. Në minutën e 36-të pas transferimit të Andrey Arshavin, ai shënoi golin e tij të tretë në turne kundër kundërshtarëve të tij. Pasi u shënua goli, rusët filluan të luanin më pak në mënyrë aktive, duke u dhënë iniciativë futbollistëve polakë.

Pronarët e stadiumit morën një arsye për gëzim në minutën e 58-të të takimit. Një top elegant në nëntë të parët e golit të Malafeev u shënua nga kapiteni i ekipit kombëtar polak, Jacob Blashchikovsky. Nga ai moment, loja shkoi "në një kurs përplasjeje".

Emocionet e lojtarëve shpesh shkonin përtej asaj që ishte e lejuar. Në minutën e 60-të të lojës, sulmuesi i ekipit vendas Robert Lewandowski mori një paralajmërim. Ai mori një karton të verdhë për një goditje të ashpër në këmbët e Igor Denisov, i cili, nga ana tjetër, nuk qëndroi në borxh dhe fitoi një karton të verdhë për bisedën me gjyqtarin.

Në fund të takimit, ekipi kombëtar rus ushtroi presion në territorin e kundërshtarit, por taktikat nuk sollën rezultatin e dëshiruar. Trajneri i rusëve Dick Advocaat zëvendësoi Alexander Kerzhakov, në vend të të cilit Roman Pavlyuchenko u shfaq në fushë.

Arbitri i takimit shtoi tre minuta shtesë në kohën e rregullt të ndeshjes. Rusët mund të rrëmbejnë fitoren në një lojë të vështirë. Përmes përpjekjeve të Arshavin, u krijua një rast shënimi, por loja e besueshme e portierit polak Przemyslav Tyton i pengoi lojtarët ta përdorin atë. Në fund të përballjes, nikoqirët kishin të drejtë në një goditje të lirë, por as ai nuk e ndryshoi rezultatin në tabelë. Rezultati 1: 1 - ishte me të që ekipet lanë fushën.