Si Ishte Ndeshja Rusi-Republikë Çeke Në Euro 2012?

Një fitore e madhe ndaj futbollistëve Çekë në fillim të turneut lejoi tifozët e ekipit të llogaritnin në performancën e suksesshme të kombëtares ruse në Euro 2012. Për fat të keq, këto shpresa nuk ishin të destinuara të realizoheshin.

Si ishte ndeshja Rusi-Republikë Çeke në Euro 2012?

Në fillim të ndeshjes, lojtarët e kombëtares Çeke dukeshin më aktivë sesa lojtarët tanë, kishin më shumë zotërim të topit dhe shtypnin kur ajo humbi. Por shumë shpejt rusët u përqendruan, kryen një sulm të mirë, i cili përfundoi në një goditje këndi. Nga ai moment, iniciativa kaloi në akuzat e Dick Advocaat.

Pika e kthesës së gjithë ndeshjes ishte episodi në minutën e 16-të. Dzagoev kapi topin në qendër të fushës, kaloi me elegancë pranë lojtarëve Çekë dhe i bëri një krosim krahut të djathtë sulmuesit Kerzhakov. Aleksandri menjëherë goditi portën e kundërshtarit. Projekti sportiv goditi traversën dhe kërceu mbi Alan, i cili u zhvendos në zonën e penalltisë në kohë. Cech u detyrua të hiqte topin nga porta e tij, rezultati ishte 1: 0.

Pas këtij episodi, lojtarët tanë patën mundësinë të luanin më shumë në kundërsulme, për të depërtuar në zonat e lira në gjysmën e fushës së kundërshtarit. Roman Shirokov e shfrytëzoi mirë këtë pas transferimit të Arshavin, duke vendosur rezultatin përfundimtar të pjesës së parë në minutën e 25-të të takimit - 2: 0.

Fillimi i pjesës së dytë kujtonte minutat e para të ndeshjes - Çekët ishin më aktivë, por tani kjo gjë kërkohej tashmë nga takimi. Futbollistët e ekipit kombëtar rus shtypën kundër golit të tyre, i cili u përdor me shkathtësi nga kundërshtari. Transferimi i topit në distancë të gjatë e la Malafeev pothuajse vetëm me Vaclav Pilarzh, i cili nuk e humbi rastin e tij për të shënuar një gol. Rezultati u bë 2: 1, avantazhi komod i rusëve u zhduk dhe ekipi kombëtar Çek u frymëzua.

Më afër çerekut të fundit të ndeshjes, lojtarët e të dy ekipeve filluan të lodheshin. Kombëtarja Çeke, duke mos arritur asgjë më shumë, u ngadalësua. Përveç kësaj, Dick Advocaat mendoi mirë me një zëvendësim, duke e liruar Pavlyuchenko në vend të Kerzhakov. Së shpejti Roman u bë autori i një asistimi për Dzagoev, i cili shënoi një dyshe.

Tre minuta më vonë Pavlyuchenko ishte në gjendje të dallonte veten e tij, falë veprimeve individuale, duke shënuar një gol të bukur. Në minutën e 85-të, u bë një tjetër ndryshim, i cili bëri të mundur futjen e Kokorin në fushë. Rezultati 4: 1 pasqyroi plotësisht ekuilibrin e fuqisë në fushën e futbollit.