Kush është Lin Tribute

Një lojtar kinez i badmintonit me emrin Tribute dhe mbiemri Lin konsiderohet si pretendenti më i mundshëm për të fituar garën e badminton për beqarë në Lojërat Olimpike Verore të Londrës. Biografia sportive e këtij atleti unik dhe pozicioni i tij aktual në renditjen botërore japin baza për një supozim të tillë.

Në mes të tetorit 2012, atleti kinez do të mbushë 29 vjeç, dhe deri në këtë moshë ai ka fituar të gjithë titujt kryesorë që ekzistojnë në garën për teke të badminton botëror. Fitorja e tij e parë në nivelin ndërkombëtar dhjetë vjet më parë ishte fitorja në Korenë e Jugut të turneut, i cili është pjesë e serisë së çmimeve të mëdha botërore. Në total, Lin fitoi më shumë se tre duzina konkurse në këtë seri në karrierën e tij. Në vitin 2006, lojtari kinez i badmintonit fitoi kampionatin botëror për herë të parë dhe që atëherë, vetëm një herë, në vitin 2010, ka humbur titullin më të lartë botëror ndaj rivalëve të tij.

Tri herë një atlet nga Mbretëria e Mesme mori pjesë në Lojërat Aziatike, të cilat, si Lojërat Olimpike, mbahen çdo katër vjet. Duke marrë parasysh që janë lojtarët aziatikë të badmintonit që dominojnë këtë sport, niveli i përgjithshëm i pjesëmarrësve në këtë garë është mbase më i lartë se ai i Olimpikëve. Sidoqoftë, koleksioni i çmimeve të mbledhura nga Dunham në këtë turne përfshin tre medalje të arta dhe një medalje argjendi dhe një bronzi.

Lojërat Olimpike të Londrës janë karriera e tretë e Lin Dan. Në vitin 2004, ai nuk ishte në gjendje të përballonte eksitimin dhe u eliminua pas ndeshjes së parë. Lojërat Olimpike të radhës u mbajtën në Pekin dhe i sollën lojtarit kinez të badminton medaljen e artë të kësaj gare. Statistikat e takimeve të tij me rivalët janë unike - nuk ka asnjë lojtar të vetëm në planet që do të kishte më shumë fitore sesa humbje në takimet personale me Lin. Ekspertët e konsiderojnë mënyrën e lojës së tij jo më pak unike, gjë që e lejon atë të japë goditje sulmuese nga pothuajse kudo në fushë. Theshtë gjithashtu e papërshtatshme për kundërshtarët që Lin Dan është majtas.

Vlen të përmendet se gruaja e atletit kinez Xie Xingfang është gjithashtu në elitën e badminton botëror - përveç fitoreve në një numër të madh të turneve, ajo dy herë u bë kampione e botës. Në Lojërat Olimpike të Pekinit, gruaja e Lin Dan fitoi një medalje argjendi.