Lojërat Olimpike Dimërore 1998 Në Nagano

Qyteti japonez i Nagano u zgjodh për të pritur Lojërat Olimpike Dimërore 1998 në sesionin e vitit 1991 të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar në Birmingham. Para kësaj, Lojërat Olimpike Dimërore u mbajtën në Japoni 26 vjet më parë në Sapporo.

Lojërat Olimpike Dimërore 1998 në Nagano

Kjo Olimpiadë në Nagano ishte më masivja në Lojërat e Mëparshme Dimërore për sa i përket numrit të atletëve dhe vendeve pjesëmarrëse. Në të morën pjesë 72 shtete dhe më shumë se 2300 atletë. Në prag të Lojërave, Asambleja e Përgjithshme e KB u bëri thirrje vendeve të pezullojnë të gjitha konfliktet e brendshme dhe ndërkombëtare. Stema e Olimpiadës ishte një lule dëbore me përfaqësues të një sporti të veçantë të përshkruar në çdo petal.

Surpriza kryesore e këtyre garave ishte tërmeti me madhësi 5 ballë më 20 shkurt. Për fat të mirë, asnjë nga olimpistët nuk u lëndua. Një ngjarje e rëndësishme ishte marrëveshja midis NHL dhe IOC, e cila lejoi atletët nga liga më e fortë e hokejve të garonin në Lojërat Olimpike.

Atletët në Lojërat XVIII garuan në 14 sporte. Për herë të parë, programi i kampionatit olimpik përfshinte gara, kaçurrela dhe dëborë dhe gara hokej për femra. Atletë nga vendet ekzotike për sportet dimërore - Brazili, Uruguai dhe Bermuda - morën pjesë në garat Olimpike në Nagano. Gruaja japoneze Ionico Kasai kreu një kërcim skijimi në ekspozitë, duke u bërë gruaja e parë që mori një nder të tillë.

Në atë kohë u luajt një numër rekord i medaljeve - 68 grupe. Numrin më të madh të medaljeve (29) e fituan atletë nga Gjermania, të dytët ishin atletë nga Norvegjia me 25 medalje, të tretët ishin rusët me 18 medalje. Skiatorët rusë arritën të fitojnë në të gjitha disiplinat. Larisa Lazutina fitoi tre medalje të arta, një argjend dhe një bronz. Pritësit e Olimpiadës morën vetëm vendin e 7-të në renditjen e medaljeve.

Në prag të Lojërave Olimpike të Nagano, u shpik një dizajn i ri patinash me një thembra të shkëputur, e cila lejoi atletët të rishkruajnë rekordet e tyre botërore në patinazhin e shpejtë. Patinatorja figura amerikane Tara Lipinski, 15, fitoi të artën në teke, duke u bërë fituesja më e re ndonjëherë e Lojërave Olimpike Dimërore.

Në ceremoninë e mbylljes, u hap një shfaqje fishekzjarresh me 5,000 ngarkesa në lartësi të lartë me bukuri të rrallë.