Lojërat Olimpike Dimërore Sapporo 1972

Në vitin 1972, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar i besoi mbajtjen e Lojërave Olimpike Dimërore në Japoni. Gara më e madhe ndërkombëtare u zhvillua në Sapporo, qyteti kryesor i Hokkaido, ishulli më verior japonez. Klima e këtij vendi, me dimra mjaft të ngrohtë dhe reshje të mëdha bore, ishte e përshtatshme për organizimin e garave të skive.

Në total, 35 vende morën pjesë në Olimpiadë. Këto lojëra ishin të parat për ekipet nga Tajvani dhe Filipinet. Rrethanat dolën mirë dhe konkursi u zhvillua pa konflikte serioze politike dhe bojkot, ndryshe nga lojërat verore të të njëjtit vit në Mynih.

Olimpiada u organizua në një nivel shumë të lartë. Një nga qëllimet e Japonisë ishte demonstrimi i ndryshimeve në vend në të gjithë botën. Në të vërtetë, në vitet shtatëdhjetë, rritja shpërthyese e ekonomisë japoneze vazhdoi, duke e shndërruar atë në një fuqi të madhe. Dhe lojërat janë bërë një element i domosdoshëm i prestigjit për vendin.

Në këtë Olimpiadë, shtetet socialiste u treguan shumë mirë. Në renditjen e përgjithshme jozyrtare të medaljeve, vendin e parë e zuri Bashkimi Sovjetik. Shumica e çmimeve u fituan nga skiatorë sovjetikë. Për shembull, Galina Kulakova arriti të marrë 3 çmime të arta. Vendin e parë e morën lojtarët sovjetikë të hokejve. Patinazhi Sovjetik gjithashtu tregoi një nivel të lartë. Ari u fitua nga një palë Irina Rodnina dhe Alexei Ulanov, argjend - nga Lyudmila Smirnova dhe Andrei Suraikin. Gjithashtu i dyti ishte Sergey Chetverukhin me programin e tij për beqarë për burra. Duhet theksuar gjithashtu sukseset e bialetletëve Sovjetik - ata morën ar në garën e skuadrave për burra.

Vendin e dytë e zuri ekipi i RDGJ-së. Ajo veçanërisht u shqua në sportet e sporteve - atletët e kësaj skuadre u dhanë tre medalje ari, dy argjendi dhe tre bronzi në të njëjtën kohë.

Udhëheqësi tradicional në sportet dimërore, Norvegjia, doli në vendin e shtatë dhe Shtetet e Bashkuara në të pestin. Japonia, nikoqiri i lojërave, mori vetëm tre medalje, duke përfunduar në vendin e 11-të. Performanca e ekipit kanadez ishte gjithashtu mjaft e pasuksesshme. Ajo mori vetëm një medalje - argjend në patinazhin figurativ për femra. Dhe më shumë se gjysma e vendeve - 18 - nuk morën aspak medalje.

Lojërat e vitit 1972 u luajtën në një nivel shumë të lartë profesional. Si rezultat, aplikimi tjetër japonez u miratua disa vjet më vonë. Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 1988 u mbajtën në Nagano.