Si Ishin Lojërat Olimpike 1972 Në Sapporo

Në 1972, për herë të parë, Lojërat Olimpike u mbajtën jashtë Shteteve të Bashkuara dhe Evropës. Kryeqyteti i Lojërave XI Olimpike Dimërore ishte qyteti Japonez i Sapporo. Lojërat u mbajtën nga 3 deri më 13 Shkurt.

Si ishin Lojërat Olimpike 1972 në Sapporo

Japonia nuk pretendonte të ishte fuqia kryesore sportive në atë kohë. Prandaj, qëllimi kryesor i Komitetit Olimpik Japonez ishte të demonstronte arritjet shoqërore dhe ekonomike të vendit në vitet e pasluftës. Mbi 4,000 gazetarë kanë marrë akreditim për lojërat. Ky ishte rekordi i parë i Olimpiadës.

Sapporo tashmë mori të drejtën për të pritur Lojërat Olimpike në 1940, por për shkak të luftës me Kinën, Komiteti Olimpik Japonez braktisi këtë mision të nderuar. Lojërat Olimpike u kthyen në Japoni pas 32 vitesh të gjata. Atletë nga 35 vende morën pjesë në garën e vitit 1972, morën pjesë gjithsej 1006 atletë. Për herë të parë, atletë nga një vend i tillë jo-dimëror si Filipinet garuan në lojëra.

Në Sapporo, 35 grupe çmimesh u luajtën në 10 disiplina sportive. Vendin e parë në renditjen jozyrtare të medaljeve e zuri me besim ekipi i BRSS. Atletët sovjetikë fituan 16 medalje, përfshirë 8 ari. Vendin e dytë, papritur për shumë, e zuri ekipi kombëtar i RDGJ-së, i cili mori pjesë në lojërat dimërore për herë të dytë në historinë e këtij vendi.

Heroina e Lojërave Olimpike ishte skiatorja Galina Kulakova, e cila fitoi tre medalje të arta Olimpike në të njëjtat lojëra (distanca 5 dhe 10 km dhe garë stafetë 4x7.5 km). Një tjetër hero ishte holandezi Ard Skhkenk. Ai fitoi tre medalje ari në patinazh të shpejtë (1500m, 5000m dhe 10000m). Më vonë, një varietet i tulipanëve u emërua për nder të tij në Hollandë.

Në Lojërat Olimpike në Sapporo, patinatorja e madhe figura Irina Rodnina u bë kampione Olimpike për herë të parë. Pastaj ajo patinoi së bashku me Alexei Ulanov. Vendin e dytë në garën e çifteve e morën gjithashtu atletët sovjetikë, ata ishin Lyudmila Smirnova dhe Andrei Suraikin.

Performancat e kërcyesve japonezë u bënë një sensacion i vërtetë. Japonezët, të cilët nuk llogaritnin shumë sukses, morën të gjithë podiumin duke u hedhur nga një trampolinë shtatëdhjetë metrash. Por para kësaj, ekipi japonez kishte vetëm një medalje olimpike argjendi, të fituar në lojërat e vitit 1956 në Cortino d'Ampezzo.

Lojërat Dimërore Sapporo u shënuan nga lufta kundër "profesionalizmit" në lëvizjen Olimpike. Skiatori austriak Karl Schranz u pezullua nga gara. Kjo është hera e dytë që ai vuan. Herën e parë atij iu hoq medalja e artë olimpike në Lojërat 1968 në Grenoble. Schranz u ndëshkua për kontratat me sponsorët dhe reklamat për prodhuesit e veshjeve sportive. Në ato vite, besohej se paratë nuk kishin vend në sportet amatore.

Ishte konfrontimi midis profesionistëve dhe amatorëve që bëri që ekipi kanadez i hokej mbi akull të bojkotojë lojërat në Sapporo. Lojtarët hokej kanadezë insistuan në dhënien e të drejtave për atletët NHL për të marrë pjesë në Lojërat Olimpike, duke theksuar se lojtarët sovjetikë të hokejve janë amatorë vetëm "në letër". Por kërkesa e tyre nuk u plotësua, si rezultat, themeluesit e hokej mbi akull refuzuan të merrnin pjesë në konkurs krejt. Lojtarët e hokejve të BRSS u bënë fitues, amerikanët zunë vendin e dytë, dhe atletët e Çekosllovakisë fituan bronzin.

Një fakt interesant: gjatë provës për hapjen e lojërave, një nga spektatorët tërhoqi vëmendjen e organizatorëve për rregullimin e gabuar të unazave në flamurin Olimpik. Sipas rregullave, unazat janë rregulluar në rendin e mëposhtëm: blu, të verdhë, të zezë, jeshile, të kuqe. Doli që një flamur i gabuar ishte valëvitur në të gjitha Lojërat Dimërore që nga viti 1952. Dhe askush nuk e vuri re gabimin.