Lojërat Olimpike Dimërore 1976 Në Insbruk

Gjatë ballafaqimit midis Bashkimit Sovjetik dhe vendeve perëndimore, garat e Olimpiadës kishin jo vetëm sport, por edhe një rëndësi të rëndësishme politike - dy sisteme, socialist dhe kapitalist, u përpoqën të provonin se versioni i zhvillimit ishte më i saktë. Olimpiada në qytetin austriak Innsbruck, ku u zhvillua një luftë e dëshpëruar për çmime, nuk ishte përjashtim.

Lojërat Olimpike Dimërore 1976 në Insbruk

Fillimisht, Olimpiada supozohej të zhvillohej në SHBA, në Denver. Sidoqoftë, banorët e qytetit votuan kundër lojërave në një referendum, kështu që Komiteti Olimpik u gjend në një situatë të vështirë. Si rezultat, Innsbruck, i cili tashmë i kishte pritur në 1964, ra dakord të organizonte Lojërat Olimpike.

1123 njerëz nga 37 vende morën pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore. Garat u zhvilluan në dhjetë disiplina sportive: ski alpin, bobsleigh, patinazh i shpejtë, biatlon, kërcim skijimi, luge, ski ndër-vend, ski i kombinuar, patinazh artistik dhe hokej. Sipas rezultateve të olimpiadës, atletët nga Bashkimi Sovjetik fituan një fitore të pakushtëzuar, pasi kishin fituar 13 çmime ari, 6 argjendi dhe 8 bronzi. Vendin e dytë e zuri RDGJ me 7 medalje ari, 5 argjendi dhe 7 bronzi. Përfaqësuesit e SHBA morën vendin e tretë - 3 medalje ari, 3 argjendi dhe 4 bronzi.

Hokej është gjithmonë një nga garat më spektakolare në Lojërat Olimpike Dimërore. Për fat të keq, skuadra kanadeze, e cila bojkotoi lojërat, nuk garoi në Innsbruck, kështu që rivalët e përjetshëm - ekipet e BRSS dhe Çekosllovakisë - luftuan në finale për të drejtën që të quhej skuadra më e fortë në botë. Fillimi i takimit nuk ishte në favor të lojtarëve të hokejve nga BRSS, tashmë në pjesën e parë ata po humbnin me rezultat 0: 2. Në pjesën e dytë, ata arritën të fitonin përsëri, por në të tretën, tetë minuta para fundit, çekët morën epërsinë përsëri. Sidoqoftë, pritjet e tyre nuk ishin të destinuara të realizoheshin - qëllimet e Alexander Yakushev dhe Valery Kharlamov lejuan që ekipi nga BRSS të bëhej kampion për të katërtën herë me radhë. Çekët morën vendin e dytë, të tretin e morën atletët nga Gjermania.

Atletët sovjetikë gjithashtu paraqitën mirë në patinazh artistik. Irina Rodnina dhe Alexander Zaitsev fituan ari në patinazhin në çift, ndërsa Lyudmila Pakhomova dhe Alexander Gorshkov fituan vallëzimin në akull. Në patinazhin për meshkuj, argjendi i shkoi Vladimir Korolev, i cili ishte i dyti pas britanikut të shkëlqyer John Curry. Amerikanja Dorothy Hamill fitoi me meritë medaljen e artë në mesin e grave.

Lojërat ishin gjithashtu të suksesshme për skiatorët sovjetikë. Në garën 30 kilometra, Sergei Savelyev fitoi, në garën 15 kilometra, Nikolai Bazhukov dhe Yevgeny Belyaev morën dy vendet e para. Në garën ekipore, ekipi i Bashkimit Sovjetik arriti të fitojë bronz, ari u fitua nga atletë nga Finlanda.

Raisa Smetanina ishte e para në ski për gra për 10 kilometra, vajzat sovjetike fituan ari në stafetë.

Medalja e artë u mor gjithashtu në BRSS nga biatletët - në garën individuale për 20 kilometra, Nikolai Kruglov u bë i pari, nuk kishte të barabartë me atletët sovjetikë në stafetë.

Lojërat Olimpike Dimërore 1976 u bënë një nga më të suksesshmet për atletët nga BRSS dhe hynë përgjithmonë në historinë e sporteve sovjetike dhe ruse.