Si Ishin Lojërat Olimpike 1972 Në Mynih

Lojërat Olimpike Verore të Mynihut 1972 janë bërë një nga më të famshmet. Qyteti është përgatitur për të për shumë vite; shumë objekte të reja sportive janë ndërtuar. Një numër rekord i atletëve dhe vendeve pjesëmarrëse morën pjesë në garë. Pavarësisht kësaj, bota e kujtoi atë jo për arritjet e saj sportive, por për ngjarje krejtësisht të ndryshme.

Si ishin Lojërat Olimpike 1972 në Mynih

7134 atletë nga 121 vende morën pjesë në Lojërat Olimpike Verore 1972. Për herë të parë, atletët e tyre u dërguan nga Shqipëria, Volta e Epërme, Gabon, Dahomey, Koreja e Veriut, Lesoto, Malavi, Arabia Saudite, Swaziland, Somali, Togo. Komplete çmimesh u luajtën në 23 sporte. Për herë të parë gjatë Lojërave Olimpike, u prezantua nuska zyrtare e ngjarjes, ajo ishte dachshund Waldi me shumë ngjyra.

Sipas rezultateve të konkursit, kryesuesit në renditjen e medaljeve ishin atletë nga BRSS, të cilët fituan 50 medalje ari, 27 argjendi dhe 22 bronzi. Interesante, atletët sovjetikë kishin për detyrë të fitonin të paktën 50 medalje ari për nder të 50 vjetorit të themelimit të Bashkimit Sovjetik. Olimpianët Sovjetikë e përballuan detyrën. Vendin e dytë e zuri ekipi amerikan, atletët e saj morën 33 medalje ari, 31 argjendi dhe 30 bronzi. Vendi i tretë shkoi në RDGJ me 20 medalje ari, 23 argjendi dhe 23 bronzi.

Garat në vrapim ishin shumë kokëfortë. Sprinteri sovjetik Valery Borzov arriti të fitonte dy medalje të arta në të njëjtën kohë, duke thyer monopolin e pandarë të amerikanëve. Për atletët vendas, këto ishin medaljet e para të arta në sprint. Viktor Saneev fitoi medaljen e tij të dytë të artë në kërcim në trefish. Nxënësi i Leningradit Yuri Tarmak u bë kampion në kërcim së larti, duke kapërcyer lartësinë 223 cm. Gjimnastja Olga Korbut performoi shkëlqyeshëm, pasi kishte fituar tre medalje të standardit më të lartë dhe një argjend në të njëjtën kohë.

Boksierët kubanë të stërvitur nga trajneri sovjetik Andrei Chervonenko treguan një rezultat të bujshëm në Mynih, ata fituan tre medalje të arta. Boksierë nga BRSS me dy medalje ari ishin vetëm pas tyre. Të gjitha medaljet e arta, përveç një, u kaluan vozitësve sovjetikë në kajak dhe kanoe. Në mundjen e stilit të lirë dhe klasik, mundësit nga BRSS fituan 9 medalje ari.

Jo pa ndjesi sportive në Lojërat Olimpike - në veçanti, notari amerikan Mark Spitz arriti sukses të paparë, duke fituar shtatë medalje të arta në të njëjtën kohë dhe duke vendosur shtatë rekorde botërore.

Fatkeqësisht, Lojërat Olimpike të Mynihut u lanë në hije nga tragjedia e konfiskimit të ekipit izraelit nga terroristët palestinezë më 5 shtator. Një përpjekje shumë joprofesionale e policisë për të liruar pengjet rezultoi në vdekjen e njëmbëdhjetë atletëve dhe një oficeri policie. Ishte kjo tragjedi ajo që bëri që shërbimet sekrete të botës të krijonin grupe të veçanta për të luftuar terrorizmin.

U vendos që të vazhdojë Lojërat Olimpike. Një nga arsyet e këtij vendimi ishte dëshira për të treguar se përpjekjet e terroristëve nuk mund të thyejnë shpirtrat e atletëve dhe Lojërat Olimpike janë mbi çdo ndryshim politik.