Si Ishin Lojërat Olimpike Të Vitit 1992 Në Albertville

Në vitin 1992, u mbajtën dy Olimpiada në të njëjtën kohë - dimër dhe verë. Skiatorë, patinatorë, patinatorë figurash, lojtarë hokej dhe përfaqësues të disiplinave të tjera dimërore garuan në Albertville, Francë, nga 8 deri më 23 shkurt.

Si ishin Lojërat Olimpike të vitit 1992 në Albertville

U vendos në një takim të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar në 1986 për të transferuar Lojërat Olimpike Dimërore në 1992. Pjesa tjetër e qyteteve rivale, për shembull, Sofja, ishin dukshëm inferiore ndaj qytetit francez të Albertville.

Gjithsej 64 vende morën pjesë në lojëra. Për shkak të rënies së Bashkimit Sovjetik, lindi një dilemë se me cilin flamur do të garonin atletët që ishin më parë pjesë e kësaj skuadre. Letonia, Lituania dhe Estonia vendosën të dërgojnë ekipet kombëtare në lojëra. Atletë nga republikat e tjera të BRSS u bënë pjesë e Skuadrës së Bashkuar dhe performuan nën një flamur të bardhë me unaza Olimpike. Gjithashtu, për herë të parë që nga viti 1936, ekipi i Gjermanisë së bashkuar, i ndarë më parë në RDGJ dhe FRG, mori pjesë në lojëra. Vende të tilla si Algjeria, Hondurasi dhe Brazili morën pjesë për herë të parë në Lojërat Dimërore.

Ekipi gjerman mori më shumë medalje. Kjo ishte për shkak të faktit që të dy FRG dhe GDR i kushtuan vëmendje të madhe sporteve. Si rezultat, shumë nga atletët më të fortë të botës hynë në ekipin kombëtar. Për shembull, biatlnisti Mark Keecher dhe kampionia e patinazhit të shpejtë Gunda Nieman fituan secila nga 2 medalje të arta për vendin e tyre.

Me një hendek të vogël prej 3 çmimesh, Ekipi i Bashkuar doli i dyti. Ishte një performancë e mirë, pavarësisht humbjes së disa prej atletëve të fortë Balltikë që u bashkuan me ekipet kombëtare. Norvegjia, tradicionalisht e fortë në sportet dimërore, zuri vendin e tretë. Skiatori i famshëm Bjorn Dahlen ka rritur ndjeshëm vlerësimin e ekipit të tij, pasi ka fituar 3 medalje të arta në një Lojëra Olimpike.

Skuadra USA nuk paraqiti shumë mirë, duke zënë vendin e 5-të në renditjen e përgjithshme jozyrtare. Suksesi më i madh është arritur nga patinatorët amerikanë dhe patinatorët e figurave. Në veçanti, Kristi Yamaguchi fitoi të artën në beqarët e grave.