Si Ishin Lojërat Olimpike Të Vitit 1960 Në Romë

Lojërat Olimpike të Shtatëmbëdhjetë të Verës në vitin 1960 u mbajtën në Romë nga 25 gusht deri më 11 shtator. Ata ishin Lojërat e para Olimpike Verore për Italinë, lojërat e para dimërore në këtë vend u mbajtën katër vjet më parë në qytetin e vogël të Cortina d'Ampezzo.

Si ishin Lojërat Olimpike të vitit 1960 në Romë

Roma u zgjodh si kryeqyteti i Lojërave Olimpike të 17-të Verore në sesionin e 50-të të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar në Paris në 15 qershor 1955. Rivali kryesor i Romës ishte Lozana Zvicerane, por në votimin përfundimtar Roma fitoi me rezultat 35:24.

Qyteti i përjetshëm ishte përgatitur jashtëzakonisht për garën, atletët garuan në 18 komplekse. Për konkurs u përdorën objekte historike: banjot antike të Caracalla pritën gjimnastë, matet e mundjes u vendosën në Bazilikën e Maksentiusit, rruga e maratonës u zhvillua përgjatë rrugës antike Apia për në Colosseum.

Pesë mijë e gjysmë atletë nga 83 vende garuan për 150 grupe medaljesh në 18 sporte. Ceremonitë e hapjes dhe mbylljes së Lojërave Olimpike u mbajtën në stadiumin e ri Foro Italico, i cili mund të vendoste 90,000 spektatorë.

Ekipi Sovjetik arriti në Lojëra me 285 persona. Llogaria e medaljeve të arta u hap nga Vera Krepkina, e cila kërceu më gjatë. Lyudmila Shevtsova fitoi garën 800 metra, Elvira Ozolina fitoi arin për hedhjen e shtizës. Irina Press fitoi garën në 80 metra, motra e saj Tamara shkëlqeu në hedhjen e shtënë dhe hedhjen e diskut, duke marrë argjend, dhe Nina Ponomareva mori medaljen e artë.

Midis atletëve meshkuj në ekipin kombëtar të BRSS, u dalluan Viktor Tsibulenko (ari në shtizë), Vasily Rudenkov (hedhja e çekanit). Pyotr Bolotnikov fitoi garën 10 km, Robert Shavlakadze fitoi kërcimin së larti, Vladimir Golubnichy fitoi garën 20 km.

Vrapuesja amerikane Wilma Rudolph gëzoi një popullaritet të jashtëzakonshëm në Lojërat, duke fituar një ar të merituar. Për vrapimin e saj të këndshëm, ajo u mbiquajt Gazeta e Zezë. Kampioni i parë olimpik që përfaqësonte Afrikën ishte vrapuesi i maratonës Abebe Bikila (Etiopi), i cili vrapoi të gjithë distancën zbathur.

Nga boksierët tanë, vetëm pesha e lehtë Oleg Grigoriev mori titullin e kampionit. Në Romë, ylli u ngrit te Cassius Clay, i cili fitoi titullin e peshave të rënda në 18 vjeç. Ai pastaj ndryshoi emrin e tij në Muhamed Ali dhe u votua kampioni më i madh i peshave të rënda në boksin profesionist. Midis mundësve sovjetikë, Ivan Bogdan, Avtandil Koridze dhe Oleg Karavaev u bënë fitues çmimesh.

Vozitësi Vyacheslav Ivanov fitoi konkursin i vetëm, duke përsëritur suksesin e tij në Melburn. Kajakeri sovjetik Antonina Seredina fitoi teke dhe një palë me Maria Shubina.

Gardistët sovjetikë performuan mirë. Për herë të parë në historinë e Lojërave Olimpike, ekipet e petëve për burra dhe gra fituan fitore, turneu individual u fitua nga atleti Viktor Zhdanovich.

Sportisti më i mirë i Lojërave u njoh peshëngritësi Sovjetik Yuri Vlasov, i cili vendosi rekorde Olimpike në peshë të rëndë për të tre lëvizjet, si dhe në totalin e triatlon klasik (537, 5 kg). Të dhënat e tij u bënë rekorde botërore në të njëjtën kohë. Me dorën e lehtë të Yurit, rruga drejt këtij titulli u hap për Vasily Alekseev, Leonid Zhabotinsky dhe Andrei Chemerkin.

Kjo ishte Olimpiada e parë që mori mbulim të plotë televiziv. Transmetimet e drejtpërdrejta u kryen në 18 vende evropiane dhe me një vonesë të vogël për shkak të ndryshimit të kohës në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada.

Në Lojërat, u vendosën 74 rekorde Olimpike, nga të cilat 27 tejkaluan rekordet botërore. Kombëtarja Sovjetike mbajti pozicionin udhëheqës në një ngjarje jozyrtare të ekipit, duke fituar 103 medalje, 43 prej të cilave ishin të arta. Vendi i dytë shkoi për ekipin e SHBA (71 çmime, 34 medalje ari). E treta ishte ekipi i bashkuar i Gjermanisë (FRG dhe GDR), i cili mori 42 medalje (12 ari).