Si Ishin Lojërat Olimpike Të Vitit 1928 Në St. Moritz

Olimpiada e Dytë Dimërore e vitit 1928 u mbajt në St. Moritz (Zvicër) nga 11 deri më 19 Shkurt. Pretendentët për Lojërat ishin Enelberg, Davos dhe St. Moritz. Zgjedhja e këtij të fundit ishte për shkak të pranisë së pistave të mira të skive në këtë vend.

Si ishin Lojërat Olimpike të vitit 1928 në St. Moritz

Në Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 1928 morën pjesë 25 vende, 491 atletë (nga të cilët 27 ishin gra). Medaljet u ndanë në 13 numra nga gjashtë programe sportive.

Në patinazhin e shpejtë dhe skijimin, rivaliteti u intensifikua, por rezultati praktikisht nuk ndryshonte nga rezultatet e Lojërave të para Olimpike në 1924. Atletët nga Norvegjia kanë humbur vetëm një nga katër medaljet e arta këtu (ski).

Në patinazhin e akullit, Klas Thunberg nga Finlanda fitoi dy medalje të arta në distanca prej 1500 m dhe 500 m. Norvegjezët Bernt Evensen dhe Ivar Ballangrud fituan një ari secili në të njëjtat gara.

Skiatorët suedezë fituan garën 50 km. Sipas ekspertëve, për shkak të shkrirjes, pista e rëndë e skive e fryrë pengoi norvegjezët të demonstronin teknikën e tyre të lartë të vrapimit. Duke përshkuar një distancë prej 18 km, kur ende nuk kishte shkrirje, skiatorët nga Norvegjia u treguan shumë më të fortë se rivalët e tyre. Ari në këtë distancë u mor nga Johan Grottmsbroten, ai ishte gjithashtu i pari në biathlon.

Atletët zviceranë në garat e skeletit nuk arritën të merrnin një medalje të vetme. Por amerikanët arritën të fitojnë ar dhe argjend në garat me shpejtësi të lartë me sajë. Pjesëmarrësit nga SH. B. A. gjithashtu dolën të ishin më të fortë se të tjerët në bobsleigh - ekipi i dytë amerikan fitoi, i pari zuri vendin e dytë.

Turneu në hokej u fitua nga kanadezët. Ata nuk i dhanë asnjë gol rivalëve të tyre nga Suedia.

Gjatë garës në patinazh figurash, vetëm Gillis Grafström nga Suedia ishte në gjendje të mbronte titullin e kampionit, duke siguruar një medalje në vitin 1924. Në konkurrencën midis grave, kampionati u fitua nga Sonya Heni, një patinazh Norvegjez i figurave që u bë kampione bote një vit para Lojërave Olimpike. Në patinazhin në çift, patinatorët figurë francezë Pierre Brunet dhe Andre Joly morën ar. Patinatorët austriakë të figurave morën dy medalje argjendi dhe bronzi.

Në garën ekipore, si në Lojërat e vitit 1924, atletët e Norvegjisë fituan, pasi morën 93 pikë (15 medalje, nga të cilat 5 ari, 5 argjendi dhe 5 bronzi). Në vendin e dytë ishin amerikanët, të cilët fituan 45 pikë (6 medalje: 2 ari, 2 argjendi dhe 2 bronzi). Vendin e tretë e zunë atletët e Suedisë, të cilët fituan 35 pikë (5 medalje: 2 ari, 2 argjendi dhe 1 bronzi).