Si Ishin Lojërat Olimpike Të Luginës Së Squaw Në Vitin 1960

Lojërat VIII Olimpike Dimërore u mbajtën nga 18 shkurt deri më 28 shkurt 1960 në vendpushimin amerikan të skive Squaw Valley, e cila në kohën e emërimit të tij për të drejtën për të pritur lojërat nuk ishte as një qytet. Sidoqoftë, zgjedhja e IOC ra mbi të.

Si ishin Lojërat Olimpike të Luginës së Squaw në vitin 1960

Lugina e Squaw që nga fillimi nuk ishte e përshtatshme për Lojërat Olimpike Dimërore. Faza e përgatitjes gjithashtu u vonua, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar madje mendoi për shtyrjen e Olimpiadës. Si rezultat, lojërat u mbajtën ende, por shumë pajisje nuk kishin kohë për t'u ndërtuar, kështu që gara në disa sporte duhej të anulohej. Në veçanti, bobsledders nuk filluan, pasi nuk kishte mjaft para dhe kohë për ndërtimin e pista.

Numri i pjesëmarrësve që erdhën në Olimpiadë gjithashtu la shumë për të dëshiruar, ata ishin dukshëm më pak se në lojërat e mëparshme - 665 atletë nga 30 vende. Në tetë disiplina sportive, u luajtën 27 grupe çmimesh.

Himni i aprovuar nga IOC u luajt për herë të parë në Lojërat Olimpike të Luginës së Squaw. Një nga tiparet e këtyre garave ishte edhe lartësia e terrenit - Lugina e Squaw ndodhet në një lartësi prej 1889 metra mbi nivelin e detit, gjë që krijoi vështirësi shtesë për atletët.

Programi i garës përfshinte biathlon, suedezi Claes Lestanden fitoi garën individuale në 20 km. Sa i përket shpejtësisë, ai humbi ndaj katërmbëdhjetë rivalëve, por ishte në gjendje të fitonte për shkak të gjuajtjes së saktë. Finn Antti Tyrväinen fitoi medaljen e argjendtë, atleti sovjetik Alexander Privalov fitoi bronzin.

Olimpianët e BRSS-së paraqitën shumë mirë në patinazhin e shpejtë, pasi kishin fituar 6 medalje ari, 3 argjendi dhe 4 bronzi. Në kërcimin e skive, nuk kishte asnjë të barabartë me atletin nga GDR Helmut Recknagel. Në patinazhin figurash për burra dhe gra, të dy ari shkuan për amerikanët - David Jenkins dhe Carol Hayes. Në patinazhin në çift, fitorja u fitua nga kanadezët Barbara Wagner dhe Robert Paul.

Në hokej fitorja u festua nga amerikanët, vendi i dytë shkoi në Kanada. Lojtarët sovjetikë të hokej zunë vendin e tretë, duke humbur ndaj ekipit kombëtar të SHBA me rezultat 2: 3, dhe Kanada 5: 8. Skijimi ndër-vend nuk ishte shumë i suksesshëm për atletët nga BRSS, Maria Gusakova fitoi medaljen e vetme të artë në garën e 10 km. Argjendi dhe bronzi gjithashtu u shkuan skiatorëve sovjetikë Lyubov Kozyreva dhe Radya Eroshina. Të njëjtët atletë fituan një tjetër medalje argjendi në stafetën e ekipit.

Sipas rezultateve të konkursit, atletët sovjetikë zunë vendin e parë në garën ekipore, pasi kishin fituar 7 medalje ari, 5 argjendi dhe 9 bronzi, kontributi kryesor në fitore u dha nga patinatorët. Vendin e dytë e zuri ekipi i bashkuar i Gjermanisë, i cili përfshinte Olimpistët nga Gjermania, Republika Demokratike Gjermane dhe Berlini Perëndimor, ata fituan 4 medalje të arta, 3 argjendi dhe 1 bronz. Vendi i tretë i takoi atletëve nga SH. B. A. - 3 medalje të arta, 4 medalje argjendi dhe 3 bronzi.