Si Ishin Lojërat Olimpike 1928 Në Amsterdam

Në vitin 1928, Lojërat Olimpike Verore u mbajtën në kryeqytetin e Hollandës, Amsterdam. Ky qytet pretendoi statusin e kryeqytetit përsëri në 1920 dhe 1924, por iu dha Parisit dhe Antwerpit. Një përgatitje kaq e gjatë për garën bëri të mundur organizimin e Lojërave Olimpike në një nivel të lartë.

Si ishin Lojërat Olimpike 1928 në Amsterdam

46 ekipe kombëtare morën pjesë në lojëra. Për herë të parë që nga Lufta e Parë Botërore, një ekip gjerman u ftua në Lojërat Olimpike Verore. Shtete të tilla si Malta, Panama dhe Rodezia (tani Zimbabve) morën pjesë në gara të tilla për herë të parë në histori. Bashkimi Sovjetik nuk ishte në gjendje të vendoste rendin e pjesëmarrjes së tij me Komitetin Olimpik Ndërkombëtar dhe ende qëndroi jashtë konkurrencës.

Në këto lojëra, disa nga traditat Olimpike u vendosën për herë të parë. Në veçanti, flaka olimpike u ndez. Gjithashtu, u vendos rendi i kalimit të ekipeve gjatë ceremonisë së hapjes së konkursit. E para ishte ekipi i Greqisë dhe i fundit ishte ekipi kombëtar i shtetit në territorin e të cilit zhvillohen lojërat.

Në total, në Olimpiadë u mbajtën gara në 15 sporte. Pjesëmarrja e grave në turne është zgjeruar. Tani ata mund të performonin jo vetëm në not dhe zhytje, por edhe në atletikë dhe gjimnastikë. Këto risi shkaktuan shumë polemika dhe polemika në Komitetin Olimpik, por gjithsesi u vendos që të llogarisim faktin se sportet e grave po bëhen më të përhapura.

Vendin e parë në renditjen e përgjithshme të medaljeve e morën Shtetet e Bashkuara. Atletët, si gra dhe burra, sollën më shumë medalje të arta në ekip. Për shembull, amerikania Betty Robinson u bë gruaja e parë që fitoi një medalje të artë në garën 100 m. Notarët e këtij vendi, si pjesë e një ekipi dhe në not individual, treguan aftësi të shkëlqyera atletike.

Vendi i dytë shkoi për ekipin kombëtar gjerman. Ekipi i vaterpolit nga ky vend mori ar. Peshëngritësit gjermanë gjithashtu paraqitën mirë.

Finlanda doli e treta. Atletët dhe mundësit e kësaj skuadre morën gjithsej 8 çmime të arta. Midis medalistëve ishte Paavo Nurmi, fituesi i Olimpiadës së fundit në Paris. Dhe ekipi kombëtar i nikoqirit të ndeshjeve - Hollanda - mori vetëm vendin e 8-të.