Si Ishin Lojërat Olimpike Në Vancouver

Nga 12 Shkurt - 28 Shkurt 2010, Lojërat Olimpike Dimërore XXI u mbajtën në qytetin Kanadez të Vancouver. Këto dy javë u mbushën me shumë ngjarje sportive. Pjesëmarrësit dhe spektatorët u bënë heronj dhe dëshmitarë të fitoreve dhe humbjeve, skandaleve të dopingut, luftës për medaljet olimpike dhe, për fat të keq, madje edhe ngjarjeve tragjike. Kjo Olimpiadë për ekipin rus ishte më e pasuksesshmja në historinë e Lojërave.

Si ishin Lojërat Olimpike në Vancouver

Që nga fillimi, Lojërat Olimpike në Vancouver u mbajtën nën shenjën e një tragjedie absurde: edhe para hapjes së Lojërave, disa atletë u plagosën në pistën e bobsleigh, dhe një atlet i ri premtues nga ekipi gjeorgjian, Nodar Kumaritashvili, vdiq pasi u përplas me një mbështetëse metalike. Prandaj, ceremonia e hapjes së Lojërave Olimpike filloi me një minutë heshtje.

Por më pas ngjarjet u zhvilluan sipas planit, megjithë motin shumë të ngrohtë dhe problemet me demonstruesit dhe grevistët që protestuan kundër globalizimit. Të nesërmen, filluan ditët e zakonshme të javës olimpike, u zhvilluan garat e para zyrtare - duke kërcyer nga trampolina K-90, në finalen e së cilës fitoi zvicerani Simon Ammann, i cili hapi rezultatin për medaljet në Vancouver.

Skiatorët rusë filluan shfaqjet e tyre jo shumë mirë dhe si rezultat ata morën vetëm vendet e katërta, të cilat trajnerët i shpjeguan me zgjedhjen e dobët të dyllit të skive. Medaljen e parë olimpike për ekipin rus e fitoi patinatori me shpejtësi Ivan Skobrev, i cili zuri vendin e tretë në një distancë prej 5 km.

Ekipi rus vazhdoi të përndiqej nga dështimet: dy luftëtari Niyaz Nabeyev, tek i cili u mbështetën shumë shpresa, u hoq nga gara për shkak të një niveli të rritur të hemoglobinës në gjak. Në ndeshjen e parë me finlandezët, lojtarët hokej rusë humbën 1: 5 dhe praktikisht menjëherë ranë nga lufta për medalje. Për herë të parë në shumë vite, nuk kishte asnjë atlet rus në garën e çifteve sportive.

Ari i parë për Rusinë vetëm në ditën e 5-të të Olimpiadës u fitua nga skiatorë me shpejtësi Nikita Kryukov dhe Alexander Panzhinsky. Evgeni Plushenko, i cili u parashikua ari në patinazh figurash, zuri vetëm vendin e dytë, i cili gjithashtu u bë një surprizë e pakëndshme dhe një arsye për mosmarrëveshje të gjata. Suksesi u shoqërua nga kërcimtarë të akullit, skiatorë në sprintin e ekipit, biathletes dhe luge, të cilët shtuan disa medalje më shumë në koleksionin e ekipit kombëtar rus. Për herë të parë në historinë e sporteve ruse, Ekaterina Ilyukhina fitoi një medalje të artë në dëborë. Në një ngjarje jozyrtare të ekipit, ekipi kombëtar rus ishte vetëm i 11-ti për nga numri i medaljeve olimpike.

Në ceremoninë përmbyllëse të Lojërave Olimpike, Vancouver dorëzoi shkopin në qytetin rus të Soçit. Le të shpresojmë që Olimpiada e ardhshme, e cila do të mbahet në 2014, do të sjellë më shumë fat dhe medalje për atletët tanë.