Kush është Blade Runner Oscar Pistorius?

Përkundër faktit se pjesëmarrësi i Lojërave Olimpike në Londër Oscar Pistorius nuk u konsiderua një pretendent i vërtetë për fitoren, publiku shikoi me interes fillimet e këtij vrapuesi. Arsyeja për këtë vëmendje është se sprinteri i Afrikës së Jugut u bë Paraolimpiani i parë në botë me protezat për të garuar në Olimpiadë së bashku me atletë të shëndetshëm.

Kush është
Kush është

Oscar Pistorius lindi në 1986 në Johanesburg. Djali kishte një defekt të lindur - mungesa e të dy kockave fibulare. Mjekët insistuan në amputimin e të dy këmbëve nën gju, dhe ata këshilluan ta bënin këtë sa më shpejt që të jetë e mundur në mënyrë që të përshpejtohet adaptimi i fëmijës. Prindërit e kampionit të ardhshëm ranë dakord për operacionin kur Pistorius ishte vetëm 11 muajsh, dhe në moshën 13 muaj ai tashmë kishte veshur proteza speciale.

Oscar ndoqi një shkollë të rregullt për djem, ku ai ishte marrë aktivisht me sport. Pavarësisht nga sëmundja fizike, ai ishte i dashuruar me regbi, tenis, vrapim, vaterpolo, mundje. Duke pësuar një dëmtim në gju në garat shkollore, Pistorius u desh të braktisë disa disiplina sportive, në veçanti, nga regbi i tij i dashur.

Trajneri tërhoqi vëmendjen për faktin se i riu tregon rezultate të mahnitshme në garat me sprint dhe e këshilloi atë të përqendrohej në këtë sport. Fillimi i parë i madh ndërkombëtar për Pistorius ishte Lojërat Paraolimpike 2004 në Athinë. Atje, atleti fitoi dy çmime: një medalje bronzi në garën e 100 metrave dhe një medalje të artë në garën 200 metra. Sidoqoftë, atleti nuk do të ndalej këtu. Duke filluar të konkurrojë për vrapues të zakonshëm, Pistorius tregoi rezultate të pashembullta: në turneun e Romës në 2007, ai fitoi argjendin në 400 metra.

Duket se një seri fillimesh të suksesshme në gara për vrapues të zakonshëm paralajmëruan Oscar Pistorius një karrierë të shkëlqyer sportive, por në vitin 2008 Shoqata Ndërkombëtare e Federatave të Atletikës (IAAF) vendosi ta heqë atletin nga pjesëmarrja në turne që nuk janë të destinuara për persona me aftësi të kufizuara. Vendimi i saj u bazua në hulumtimin që protezat e lehta dhe të pranverës i dhanë përparësi Pistorius ndaj vrapuesve të rregullt.

Për vrapim, atletja përdor protezat Cheetah Flex-Foot të specialistëve Islandezë, të cilat kushtojnë më shumë se 30,000 dollarë. Falë tyre, Pistorius mori pseudonimin "Blade Runner". Këto proteza janë bërë prej plastike të përforcuar me fibra karboni, e cila është një material i qëndrueshëm, por shumë i lehtë. Përkundër disa prej përfitimeve që ata i japin vrapuesit, protezat gjithashtu e bëjnë të vështirë konkurrencën, duke e bërë të vështirë cepin dhe ngadalësimin e fillimit. Këto argumente ndihmuan Pistorius të sfidojë vendimin e IAAF duke shkuar në Gjykatën e Arbitrazhit për Sport.

Sportisti nuk ishte në gjendje të kualifikohej për Lojërat Olimpike të Pekinit, megjithatë ai mori pjesë në Lojërat Paraolimpike 2008. Këto gara i dhanë Pistorius 3 medalje të arta dhe një rekord Paraolimpik në një distancë prej 400 metrash. Duke vazhduar stërvitjen intensive, atletët u përpoqën të përmbushnin ëndrrën e tij të dashur - të garonin në Lojërat Olimpike Verore. 2011 u shënua me një fitore tjetër për Oscar Pistorius: ai u bë i parapraku i parë në botë i amputuar i cili arriti të vraponte një distancë prej 400 metrash në më pak se 46 sekonda.

Rekordi personal i vendosur nga atletët në qytetin e vogël italian të Lignano (45, 07 sekonda në 400 metra) e lejoi atë të kualifikohej për Kampionatin Botëror të Atletikës 2011 dhe Lojërat Olimpike të Londrës. Pasi kishte performuar në Kampionatin Botëror në gjysmëfinale të stafetës 4x400 m si pjesë e ekipit kombëtar të Afrikës së Jugut, Pistorius u bë medalisti i tij i medaljes së argjendtë.

Ngjarja kryesore e vitit 2012 për atletin ishte paraqitja në Lojërat Olimpike. Në garën individuale, Oscar Pistorius nuk ishte në gjendje të kalonte në garat finale, por ai ishte me fat që të merrte pjesë në finalen e stafetës 4x400m për meshkuj si pjesë e ekipit kombëtar të vendit të tij. Oscar mori fazën e katërt të fundit. Pas rezultateve të stafetës, ekipi i Afrikës së Jugut zuri vendin e tetë. Pavarësisht performancës së tij të pasuksesshme në Lojërat Olimpike 2012, Oscar Pistorius provoi me shembullin personal se një paaftësi fizike nuk duhet të ishte pengesë për të përmbushur një ëndërr.