Bronza E Parë Ruse Në Një Skelet Femëror

Për herë të parë në historinë e Lojërave Olimpike, një atlet rus fitoi një medalje bronzi në skelet.

Elena Nikitina në pistë

Në historinë e Lojërave Olimpike, atletët rusë që garojnë në disiplinën e skeletit femëror nuk janë ngjitur kurrë në podium. Deri në vitin 2014, atletja më e mirë ruse e skeletit ishte Ekaterina Mironova, e cila ishte në gjendje të merrte vetëm vendin e shtatë në Lojërat Olimpike në Kanada.

Në pistën Sanki luge dhe bobsleigh, ekipi rus i skeletit u përfaqësua nga tre atletë në këtë lloj gare në të njëjtën kohë - Elena Nikitina, Olga Potylitsyna dhe Maria Orlova. Sipas rezultateve të garës olimpike, të tre vajzat hynë në gjashtë të parat, që është një rezultat mjaft i mirë për ekipin.

Konkursi për skeletin e grave zgjati dy ditë. Pas ditës së parë të garës, Elena Nikitina zuri vendin e tretë të renditjes, dhe ishte në gjendje të mbante këtë pozicion pas garës së saj të fundit. Koha e saj totale e pistës për katër vrapimet ishte 3 minuta dhe 54.30 sekonda. Fitorja në formën e një medalje të artë olimpike në këtë sport i takoi përfaqësueses së Anglisë - Elizabeth Yarnold dhe argjendi - Noel Picus-Pace (SHBA).

Një fakt interesant ishte se Elena Nikitina filloi të angazhohej në skelet krejt papritur, para se të luante për ekipin kombëtar të futbollit të Moskës. Ajo u fut në ekipin kombëtar rus të skeletit vetëm në 2009. Në pjesëmarrjen e saj të parë në Kupën e Botës, Nikitina zuri menjëherë vendin e dhjetë, përpara bashkatdhetarëve të saj me disa pozicione. Medalja e bronzit Olimpike në Soçi nuk është podiumi i vetëm për atletin 21-vjeçar. Në janar 2013, ajo u bë vajza e parë ruse që fitoi Kampionatin Evropian të Skeletit.