Cili Nga Pjesëmarrësit Në Finalen E Euro U Bë Më I Popullarizuari Në Runet

Turneu përfundimtar i Kampionatit Evropian të Futbollit UEFA EURO 2012 ™ Poloni-Ukrainë u mbajt në Kiev më 1 korrik 2012. Ekipet kombëtare të Spanjës dhe Italisë luftuan për çmimin më të lartë. Yandex ka identifikuar TOP-5 të futbollistëve më të njohur në ndeshjen finale.

Cili nga pjesëmarrësit në finalen e Euro 2012 u bë më i popullarizuari në Runet

Në vendin e pestë ishte Andrea Pirlo, mesfushori italian. Tashmë në minutën e dytë të ndeshjes, ai mori një pasim nga zona e penalltisë së kundërshtarit, por gjuajti në mënyrë të pasaktë. Momente pikante me pjesëmarrjen e një futbollisti ndodhën më shumë se një herë në të dy gjysmat e përballjes. Sipas kompanisë "Yandex", njerëzit në mënyrë aktive reaguan ndaj ngjarjeve të tilla, duke iu drejtuar motorit të kërkimit për informacion shtesë.

Linja e katërt e listës së nderuar u mor nga Iker Casillas - portieri i ekipit spanjoll. Portieri me përvojë meriton vëmendje të veçantë për paraqitjen e tij të patëmetë gjatë ndeshjes. Momenti më pikant ishte në minutën e 52-të, kur ekipi kombëtar italian mori një rast për të shënuar, por futbollisti nuk mundi të mposhtte Casillas një me një. Kishte shumë momente të rrezikshme në pjesën e parë, por portieri gjithmonë ndihmonte.

Në vendin e tretë është portieri i kombëtares italiane Gianluigi Buffon. Në fillim të pjesës së dytë, ai e shpëtoi ekipin nga një gol në dukje i pashmangshëm. Në fund të ndeshjes, mbrojtja italiane ishte shembur plotësisht, dhe portieri ishte i dëshpëruar për të shpëtuar ekipin nga një humbje shkatërruese. Edhe pse finalja përfundoi 4-0 në favor të kombëtares spanjolle, portieri fitoi respektin e publikut.

Vendin e dytë në podium e zuri sulmuesi spanjoll Fernando Torres. Ky futbollist goditi portën e kundërshtarit në minutën e 84-të. Në total, ai shënoi tre gola gjatë UEFA EURO 2012. Vetëm gjashtë atletë që morën pjesë në faza të ndryshme të turneut mund të mburren me një arritje të tillë. Vlen të përmendet se Torres hyri në fushë vetëm në minutën e 75-të të ndeshjes finale.

Vendi i parë në listën TOP-5 i takon sulmuesit italian Mario Balotelli. Pro është gjithashtu një nga gjashtë lojtarët më të mirë për të shënuar tre gola në UEFA EURO 2012 ™ Poloni-Ukrainë. Fatkeqësisht, ai nuk arriti të shënonte në finale, por ai u bë vazhdimisht pjesëmarrës në situata akute në portën e kundërshtarit.