Ekipi I Biathlon Për Burra Mori Ari Në Stafetë

Ekipi rus i biathlon nuk ka fituar medalje të arta në gara stafetë për 30 vjet. Në Lojërat Olimpike në Soçi, ata ishin në gjendje të provonin se ekipi i tyre është më i miri në këtë lloj programi.

Fituesit e stafetës

Në prag të ditës së fundit të Lojërave Olimpike në Soçi, biatletët rusë ishin në gjendje të kënaqnin vërtet tifozët e tyre. Ekipi i meshkujve fitoi medaljen e artë në garën më prestigjioze - stafetën. E njëjta fitore ndihmoi ekipin rus të zinte vendin e parë kryesues në renditjen e medaljeve.

Kjo garë doli të ishte shumë argëtuese, sepse mosmarrëveshja për medaljet vazhdoi deri në minutën e fundit të garës. Gjatë gjithë garës, udhëheqësit ndryshuan shpesh, në fund të fundit, biatloni nuk është një sport i parashikueshëm. Medalja e artë që rezulton doli të jetë medalja e parë olimpike në garën e stafetës për Rusinë. Në të vërtetë, herën e fundit një medalje e tillë u fitua vetëm nga atletë sovjetikë në 1988, në Calgary.

I pari që vrapoi ishte Aleksei Volkov, i cili ishte në gjendje të tregonte një lëvizje të mirë dhe të mos i linte liderët e garës - Norvegjezët, të cilët po dilnin me besim në fazën e katërt të stafetës. Për shkak të humbjeve gjatë gjuajtjes së dytë, Volkov përfundoi i pesëmbëdhjeti, megjithatë, kur kaloi stafetën, ai ishte në gjendje të zvogëlojë hendekun në 16 sekonda.

Biatloni i dytë rus ishte Evgeny Ustyugov, i cili përfundoi 24 sekonda prapa. Në atë moment u duk se norvegjezët patjetër do të merrnin medaljen e tyre të artë, veçanërisht pasi kampionët olimpikë Bjoerndalen dhe Svendsen tashmë ishin duke garuar në dy fazat e fundit.

Faza e tretë iu besua drejtimi i Dmitry Malyshko, i cili nuk ishte shumë i qëndrueshëm këtë sezon. Kjo garë doli të ishte e suksesshme për të, pasi ai ishte në gjendje të kapërcente linjat e qitjes pothuajse pa të meta dhe gjithashtu tregoi një lëvizje të mirë. Malyshko ia kaloi shkopin tretë Shipulin, duke humbur 16 sekonda nga lideri.

Anton Shipulin u bë një hero i vërtetë në këtë garë. Përkundër dy penalltive në poligonin e parë të gjuajtjes, ai ishte në gjendje të përqendrohej dhe të gjuante i pastër nga tribuna. Përveç kësaj, ai nuk pranoi me lëvizjen te German Shemp, i cili u largua i pari nga poligoni i qitjes. Një kilometra e gjysmë para përfundimit, Shipulin arriti të anashkalonte atletin gjerman dhe në fund ai bëri më të mirën për të marrë një medalje kaq të shumëpritur.

Përfaqësuesit e Gjermanisë u bënë medalistët e argjendtë të stafetës, dhe austriakët morën bronzin. Vlen të përmendet se ekipi i biatlonit për meshkuj bëri gjithsej 8 penallti, që është dukshëm më shumë se ekipet nga vendet e tjera.