Kupa E Amerikës 2016: Rishikimi I Lojës Ekuador - Haiti

Ekipi kombëtar i Haitit ishte një humbës i qartë në Copa America 2016. Duke humbur të dy ndeshjet e para në Grupin B, Haitians në takimin e tyre përfundimtar u përballën me lojtarët e Ekuadorit, për të cilët një fitore mund të kishte zyrtarizuar një dalje në fazën e playoffit.

Kupa e Amerikës 2016: rishikimi i lojës Ekuador - Haiti

Lojtarët e ekipit kombëtar të Ekuadorit e filluan ndeshjen në mënyrë më aktive. Tashmë në dhjetë minutat e para të takimit, ekuadorianët krijuan disa momente të rrezikshme në portat e ekipit kombëtar të Haitit. Dhe tashmë në minutën e 11-të topi i parë ishte në rrjetë. Christian Noboa bëri një pasim të saktë për Enner Valencia, i cili goditi portën e Haitit nga jashtë zonës së penalltisë, duke hapur rezultatin në ndeshje. Kombëtarja e Ekuadorit kaloi në epërsi 1: 0.

Në minutën e 20-të, Enner Valencia veproi si ndihmës. Pas kulmit të tij në zonën e rreptësisë, Haimen Iovi lehtësisht e gjuajti topin në rrjetën e zbrazët. Kombëtarja e Ekuadorit zyrtarizoi shpejt avantazhin e saj në dy gola.

Rezultati nuk ndryshoi deri në fund të pjesës së parë. Sidoqoftë, vlen të përmendet se në minutën e 28-të, ekipi kombëtar i Haitit i përfaqësuar nga Jerome mund të luante një gol. Traversa mori goditjen e tij.

Në pjesën e dytë, ekuadorianët rritën avantazhin e tyre shënues. Christian Noboa, i njohur për tifozët rusë, në minutën e 57-të e solli rezultatin në një dërrmues - 3: 0 në favor të Ekuadorit.

Në minutën e 78-të, Enner Valencia dha asistimin e tij të dytë në ndeshje. Këtë herë ai po ndihmonte vëllanë e tij Antonio. Rezultati 4: 0 ishte rezultati përfundimtar për takimin midis Ekuadorit dhe Haitit.

Fitorja e Ekuadorianëve e solli këtë ekip në vendin e dytë në Grupin B. Në të njëjtën kohë, ekipi kombëtar brazilian, i cili humbi me Peruvianët në ndeshjen e dytë të të njëjtit grup, nuk u fut fare në play-off.

Në çerekfinale, ekipi kombëtar i Ekuadorit do të takohet me nikoqirët e turneut - ekipi i SHBA, dhe Haitians do të largohen nga turneu pas tre humbjeve.