Copa America 2016: Rishikimi I Lojës Kili - Bolivi

Pas një fillimi të pasuksesshëm në Copa America (humbje ndaj Argjentinës), kilianëve iu desh të shënonin pikë në raundin e dytë të fazës së grupeve. Rivalët e ekipit kombëtar kilian në ndeshjen e dytë ishin futbollistë nga Bolivia.

Copa America 2016: rishikimi i lojës Kili - Bolivi

Të dy ekipet kombëtare humbën ndeshjet e tyre të para në turne me të njëjtin rezultat 1: 2. Kilianët nuk ishin në gjendje t'i rezistonin ekipit kombëtar Argjentinas, dhe Bolivianët në shumë mënyra humbën në mënyrë të bujshme nga ekipi i Panamasë. Para ndeshjeve të tyre të dyta, të dy ekipet i vunë vetes detyrën e fitores në mënyrë që të ruajnë shanset për të dalë nga Grupi D.

Loja filloi me avantazhin e ekipit kombëtar kilian, megjithatë, nuk erdhi në raste serioze shënimi në gjysmën e parë të lojës. Vetëm në pesëmbëdhjetë minutat e fundit, kilianët ishin në gjendje të krijonin disa situata akute në portën e portierit bolivian. Pinilla dhe Sanchez patën raste të mira, por goditjeve të lojtarëve të famshëm u mungonte saktësia. Pjesa e parë e takimit përfundoi me zero në tabelë.

Më pak se një minutë pas fillimit të pjesës së dytë të takimit, ekipi kombëtar kilian hapi rezultatin. Boliviani Juan Carlos Anse humbi topin afër zonës së penalltisë, i cili nuk u la nga Mauricio Pinilla, i cili bëri një asist për Arthur Vidal. Kili kaloi në epërsi 1-0 tashmë në minutën e 46-të.

Në minutën e 61-të, ekipi kombëtar i Bolivisë u tërhoq përsëri. Jasmani Campos shënoi golin më të bukur. Boliviani goditi një goditje të lirë të fuqishme në rrjetën e portës. Claudio Bravo ishte i pafuqishëm. Numrat 1: 1 ndriçuan në tabelën e rezultateve.

Pasi pësuan topin, kilianët shtuan edhe më shumë në veprimet sulmuese. Në minutën e 73-të, Sanchez u përgjigj me një goditje të lirë, por portieri bolivian e ndau topin, dërguar në cep të këndit. Arturo Vidal gjithashtu kishte raste shënimi, por lojtarit të Bayernit i mungonte saktësia dhe ndonjëherë fati.

Segmenti vendimtar i ndeshjes ishte 8 minuta shtuar në kohën kryesore. Futbollistët kilianë shtyn gjithnjë e më rrezikshëm në portën e kundërshtarit, kur më në fund, në minutën e 8-të të dëmtimit, arbitri drejtoi pikën në golin e ekipit kombëtar Bolivian. Topi pas depozitimit në zonën e penalltisë ra në dorën e Jasmine Campos dhe gjyqtari mori një vendim shumë të paqartë. Në minutën e 10-të të ndalimit, Arturo Vidal nuk humbi - 2: 1 në favor të Kilit.

Bolivianët patën një shans të madh për të fituar përsëri. Në minutën e 12-të të shtuar ndeshjes, Rodrigo Ramallo nga pozicioni më i favorshëm nuk mund të hynte në këndin e portës së Claudio Bravo. Pas goditjes së tij nga zona e njëmbëdhjetë metrash, topi kaloi disa centimetra larg shtyllës.

Takimi përfundoi me rezultat 2: 1 në favor të kombëtares së Kilit. Kjo ndeshje ishte një nga përballjet më intensive dhe dramatike në Copa America në fazën e grupeve.