Kupa E Amerikës 2016: Rishikimi I Lojës Meksikë - Xhamajka

Kombëtarja meksikane fitoi një fitore të madhe ndaj uruguajanëve në ndeshjen e raundit të parë të fazës së grupeve të Quartet C. rivalët e dytë të meksikanëve në turne ishin futbollistë nga Xhamajka.

Kupa e Amerikës 2016: rishikimi i lojës Meksikë - Xhamajka

Para fillimit të takimit, ekipi kombëtar meksikan u konsiderua me meritë si favoriti i përballjes me ekipin e Xhamajkës. Sidoqoftë, ekipi, i njohur për shumë nga kënga e grupit Chaif, kishte shansin e parë për të shënuar. Clayton Donaldson në minutën e 7-të nga një pozicion i favorshëm goditi shumë pranë këndit të portës së Meksikanëve. Pas zbatimit të pasuksesshëm të momentit, lojtarët xhamajkanë humbën qëllimin e tyre. Pas regjistrimit të Jesus Manuel Corona, sulmuesi i gjermanit "Bayer" dhe ekipit kombëtar meksikan Chicharito goditi kokën. Në minutën e 17-të, tabela e shënimeve ndriçoi numrat 1: 0 në favor të kombëtares meksikane.

Në gjysmën e dytë të pjesës së parë, Xhamajka mund të kishte barazuar rezultatin. Së pari, Gareth McClairy, në minutën e 37-të nga sheshi i portierit, nuk mundi të kapte portierin Ochoa, dhe më pas Michael Hector, pesë minuta para fundit të pjesës, goditi nga një pikë e favorshme direkt në qendër të portës meksikane - portieri përsëri bllokoi rrugën e predhës prapa vijës.

Në fillim të pjesës së dytë, meksikanët pothuajse rritën avantazhin e tyre. Chicharito nga jashtë zonës së penalltisë nuk mund të hynte në kënd.

Meksikanët ishin akoma në gjendje të dyfishonin avantazhin e tyre. Disa minuta pas hyrjes në fushë, Oribe Penalta, duke zëvendësuar Chicharito, shënoi 2-0 në favor të Meksikës. Deri në fund të takimit, numrat në tabelë nuk ndryshuan, megjithëse lojtarët xhamajkanë patën shanse për të shtypur golin e Guilherme Ochoa.

Fitorja në ndeshje lejoi meksikanët të kualifikohej në playoff-in e Copa America në 2016. Vendi i fundit në grup do të përcaktohet në përballjen me ekipin kombëtar të Venezuelës. Futbollistët e Xhamajkës humbën të dy ndeshjet në fillim të turneut dhe humbën shanset e tyre për të vazhduar luftën në playoff.