Hokej Mbi Akull MFM-2015: Si Përfundoi Gjysmëfinalet Rusi - Suedi

Natën e 5 janarit, me kohën e Moskës, ekipi rus i hokejve në akull i të rinjve luajti një ndeshje gjysmëfinale në kuadër të Kampionatit Botëror për lojtarë nën 20 vjeç. Rivalët e rusëve në gjysmëfinale ishin ekipi kombëtar i Suedisë.

Hokej mbi akull MFM-2015: si përfundoi gjysmëfinalet Rusi - Suedi

Në dy kampionatet e fundit botëror të hokejve për të rinj, ekipi kombëtar rus u takua me ekipin suedez në gjysmëfinale. Të dy herë, rusët ishin inferiorisht inferiorë ndaj lojtarëve hokej skandinavë me një rezultat minimal. Në vitin 2015, ekipi kombëtar rus në gjysmëfinalet e MFM u kundërshtua përsëri nga lojtarët hokej të Suedisë.

Periudha e parë e ndeshjes nuk ishte e pasur me gola të shënuar, megjithatë, përkundër faktit që pas njëzet minutave të para të lojës, tabela e zjarrit u dogj me zero, tifozët në arenën në Toronto nuk u mërzitën. Në periudhën e parë, loja ishte më shumë si një lojë taktike. Lojtarët e hokejve u përpoqën të luftonin për topin në çdo pjesë të faqes, por kjo nuk reflektoi negativisht në krijimin e shanseve të shënimit. Një nga shanset e para për të shënuar u humb nga rusët. Në minutën e 7-të, gjuajtja e Bryntsev tronditi shtyllën e portës së suedezëve. Lojtarët hokej skandinavë u përgjigjën me disa nga sulmet e tyre të rrezikshme. Ishte veçanërisht e vështirë për rusët të mbanin mbrojtjen ndërsa luanin në pakicë. Sidoqoftë, Shesterkin e mbajti golin e ekipit kombëtar rus nga një top i humbur.

Në periudhën e dytë, në dhjetë minutat e para, suedezët u përpoqën të fitonin iniciativën. Repartet e Valery Bragin u zhvilluan dhe më pas në minutën e 32-të, Alexander Sharov përfundoi një kundërsulm brilant të hokejve rusë me një gjuajtje në këndin e sipërm të portës së suedezëve. Rusët kapërcyen të gjithë zonën në disa ingranazhe dhe e sollën Aleksandrin në një pozitë therje. Kombëtarja ruse kaloi në epërsi 1: 0. Pas kësaj, lojtarët tanë të hokej morën një avantazh numerik. Tashmë në minutën e 33-të, një goditje e fuqishme nga vija blu e Ziyat Paigin bëri që portieri Suedez të dorëzohej për herë të dytë. Ky gol ishte i pari për suedezët në një lojë të pakicave. Pas topit të dytë të humbur, skandinavët i humbën plotësisht fijet e lojës, gjë që çoi në sulme të reja të rrezikshme nga rusët. Në fund të periudhës së dytë, topi kaloi përsëri vijën suedeze të golit. Sidoqoftë, qëllimi nuk u regjistrua, pasi topi kaloi vijën e dashur pasi preku patinën e lojtarit tonë të hokejve. Menjëherë pas kësaj, Leshchenko kaloi një moment tjetër të mirë. Sulmuesi u hodh për një takim me portierin suedez dhe e hodhi me qëllim në këndin e sipërm të majës. Sidoqoftë, Sederstrom e devijoi topin me shpatullën e tij. Periudha e dytë përfundoi me një avantazh të rëndësishëm të ekipit kombëtar rus, i cili u regjistrua në tabelën e arenës në Toronto - e jona fitoi 2: 0.

Periudha e tretë filloi me një marrje nga Alexander Sharov. Mbrojtësi suedez hezitoi pas golit të tij, gjë që e lejoi Mamin të sillte sulmuesin tonë drejt goditjes. Aleksandri goditi këndin e sipërm të portës së suedezëve me një gjuajtje të saktë. Përparësia e ekipit kombëtar rus është rritur në tre gola (3: 0). Goli u shënua në minutën e 42-të. Pas kësaj, ekipi kombëtar rus filloi të luante sipas rezultatit. Suedezët kishin një epërsi territoriale, por rusët kryen kundërsulme të rrezikshme. Disa herë lojtarët hokej rusë patën mundësi për të shënuar pasi shkuan një me një me portierin e ekipit kombëtar suedez.

Tetë minuta e gjysmë para përfundimit të periudhës së tretë, skandinavët arritën të luanin një gol. Valmark u fut në një nikel dhe dërgoi topin në portën e Shesterkin nga një dorë e pakëndshme (3: 1). Pas një goli të humbur, rusët duhet të kishin pritur një fund nervoz, por tashmë në minutën e 53-të, Mamin dërgoi topin e katërt në portën e Suedezëve me përfundimin, duke rivendosur avantazhin e ekipit kombëtar rus në tre gola. Që nga ai moment, besimi fitimtar u ndie në lojën e lojtarëve hokej rusë. Përkundër faktit që suedezët u përpoqën të sulmonin me forca të mëdha, nuk kishte më gola të shënuar kundër Shesterkin. Katër minuta para përfundimit të kohës së rregullt, skandinavët zëvendësuan portierin me një lojtar në fushë, por kjo nuk i ndryshoi numrat në tabelë. Vërtetë, njëzet sekonda para përfundimit të ndeshjes, suedezët shënuan topin, por gjyqtari nuk regjistroi golin, pasi para golit ishte sulmi i portierit tonë.

Rezultati përfundimtar i takimit është 4: 1 në favor të kombëtares ruse. Tani repartet e Valery Bragin janë duke pritur për një kundërshtar në finalen e MFM 2015, i cili do të jetë fituesi i çiftit Kanada - Sllovaki. Ndeshja vendimtare në turne do të zhvillohet në 6 Janar në 4:00 me kohën e Moskës.