Kupa E Botës Hokej Mbi Akull 2019: Rishikim I Ndeshjes Rusi - Itali

Pas tre fitoreve në ndeshjet hapëse në Kampionatin Botëror të Hokejve në Akull 2019, ekipi kombëtar rus në raundin e katërt të fazës paraprake të grupit të Bratislavës u kundërshtua nga ekipi kombëtar italian. Para fillimit të takimit, rusët konsideroheshin favoritë e pakushtëzuar, sepse niveli i hokejve në Rusi dhe Itali ndryshon ndjeshëm.

Kupa e Botës hokej mbi akull 2019: rishikim i ndeshjes Rusi - Itali

Para ndeshjes me ekipin kombëtar rus të hokejve në akull, disa lojtarë italianë pranuan se një humbje 1: 5 do të ishte e pranueshme për ekipin e tyre kombëtar. Sigurisht, atletët italianë shkuan në sit si persona të jashtëm famëkeq, por hokej është një sport i paparashikueshëm, kështu që kundërshtarët tanë ende nuk hoqën dorë nga shpresat për të rimbushur furnizimin e tyre me pikë.

Rusët e filluan ndeshjen në mënyrë aktive. Tashmë pas 31 sekondash, Nikita Zaitsev goditi portën e Italianëve me gjuajtjen e tij. Pasi fitoi një rivënie në një zonë të huaj, Nikita Gusev vizatoi një pasim të shkëlqyeshëm te mbrojtësi i Torontos, pas së cilës rezultati u hap në tabelë.

Goli i dytë në ndeshje u shënua përsëri nga ekipi mbrojtës rus. Këtë herë Dinar Khafizullin në minutën e 9-të pas pasimeve të Gusev dhe Kucherov goditi portën italiane. Pas dy rondeleve të pranuara, ekipi kombëtar italian kishte momentin e vet, por topi pas gjuajtjes së Mike Rose goditi shtyllën e Andrei Vasilevsky.

Në gjysmën e dytë të periudhës së parë, publiku pa dy gola të tjerë të kryer nga rusët. Këtë herë, skuadra e Washington Kapitale shënoi. Së pari, Evgeny Kuznetsov hapi rezultatin për golat e tij në turne pas pasimit të Alexander Barabanov nga goli në minutën e 14-të, dhe Alexander Ovechkin shënoi tre minuta para fundit të periudhës. Rezultati përfundimtar pas njëzet minutave të para është 4: 0 në favor të kombëtares ruse.

Në periudhën e dytë, akuzat e Ilya Vorobyov vazhduan të mposhtnin ekipin kombëtar italian. U deshën më pak se tridhjetë sekonda në segmentin e dytë të lojës që rezultati të bëhej 5: 0. Evgeny Kuznetsov iku një me një me portierin dhe me saktësi dërgoi një predhë midis mburojave të portierit. Në minutën e 7-të, qendërsulmuesi i "Uashingtonit" veproi si ndihmës, duke bërë një transferim te kapiteni i ekipit tonë kombëtar. Ilya Kovalchuk me shkathtësi përfitoi nga pasimi i Kuznetsov, duke goditur për të gjashtën herë portën e kombëtares italiane.

Kombëtarja ruse shënoi golin tjetër në shumicën. Evgeny Dadonov u dallua me transferimin e Nikita Kucherov. Ky ishte goli i pestë në turne për sulmuesin e Florida Panthers. Sipas këtij treguesi, Dadonov është përfshirë në listën e snajperëve më të mirë të gjithë kampionatit.

Kombëtarja ruse është ende duke luajtur në përbërje të pabarabarta në këtë turne. Shumica është realizuar, në pakicë, ekipi vendas nuk humbet. Përveç kësaj, italianët u hodhën nga rusët në një lojë me katër burra. Mikhail Grigorenko shënoi në minorancë në minutën e 17-të të periudhës.

Sirena për pushim njoftoi përfundimin e periudhës së dytë me një rezultat total prej 8: 0 në favor të kombëtares ruse.

Intriga kryesore e segmentit përfundimtar të ndeshjes ishte nëse ekipi kombëtar rus do të ishte në gjendje të shënonte dhjetë gola, dhe italianët të paktën një. Rusët e përballuan detyrën e tyre. Në minutën e pestë të periudhës, Nikita Kucherov shënoi golin e nëntë të lojës me një gjuajtje të gjatë, dhe një minutë më vonë Evgeny Dadonov bëri një dyshe personale në ndeshje dhe solli rezultatin në një të pahijshme. Italianët ishin afër detyrës së tyre, por në momentin kur portieri rus nuk mund ta ndihmonte ekipin e tij, ekipi kombëtar u shpëtua nga traversa.

Rezultati përfundimtar i ndeshjes Rusi - Itali 10: 0. Kjo fitore ishte më e madhja për ekipin kombëtar rus që nga paraqitja e ekipit rus në Kampionatin Botëror të Hokejve në Akull.