Kupa E Botës Hokej Mbi Akull 2019: Rishikim I Ndeshjes Rusi - Norvegji

Më 10 maj, ekipi kombëtar rus filloi udhëtimin e tij në Kampionatin Botëror të Hokej mbi Akull 2019. Rivali i parë i rusëve në fazën e grupeve ishte ekipi kombëtar i Norvegjisë. Loja u zhvillua në kryeqytetin e Sllovakisë, Bratislava.

Kupa e Botës hokej mbi akull 2019: rishikim i ndeshjes Rusi - Norvegji

Kombëtarja ruse, siç pritej, filloi në mënyrë aktive ndeshjen kundër ekipit norvegjez. Rusët sulmonin më shpesh, ata zotëronin topin më shumë në një zonë të huaj. Komponenti i vetëm në të cilin ekipi kombëtar rus humbi në fillim të ndeshjes ishte rivënia. Sulmuesit tanë të qendrës kanë humbur katër prezantimet e para të lojës.

Momenti i parë i rrezikshëm në periudhë mund të konsiderohet sulmi i golit nga Nikita Kucherov, i cili nga gjysma e zonës u përpoq të fuste topin në gol, por disku i gomës goditi dorezën e shkopit të portierit Norvegjez. Së shpejti, mbrojtësi ynë Dinar Khafizullin po gjuante rrezikshëm në portë, por topi nuk e kaloi shiritin e dashur.

Në mes të periudhës, ekipi kombëtar rus fitoi largimin e parë. Ilya Kovalchuk, kapiteni i ekipit kombëtar, u ndalua nga një pritje e paligjshme. Rusëve iu deshën 11 sekonda për të realizuar shumicën e parë. Evgeni Malkin dha një pasim të shkëlqyeshëm nga jashtë portës, pas së cilës sulmuesi i Florida Panthers, Evgeny Dadonov hapi rezultatin në ndeshje. Një tjetër ndihmës i golit të parë në Kupën e Botës 2019 për ekipin kombëtar rus ishte Nikita Kucherov.

Menjëherë pas golit, rusët fituan një heqje. Sidoqoftë, Norvegjezët nuk ishin në gjendje të konvertonin shumicën, megjithëse sulme të rrezikshme u vunë re në portën e Vasilevskit.

Në minutën e 15-të të periudhës, rusët ishin në gjendje të shënonin golin e dytë. Autori i golit ishte Artem Anisimov, i cili, pasi kishte marrë një pasim nga Grigorenko, ishte në gjendje të zhvendoste predhën nën një dorë të pakëndshme dhe të godiste këndin e sipërm të portës Norvegjeze nga një qindarkë. Periudha e parë përfundoi me rezultat 2: 0 në favor të rusëve.

Kombëtarja ruse filloi periudhën e dytë me një heqje. Evgeni Malkin mori dy minuta penallti për goditjen e një kundërshtari në shkop. Norvegjezët nuk e kuptuan shumicën.

Në minutën e 9-të të periudhës së dytë, ekipi kombëtar rus mori një shans të dytë për të luajtur në shumicë. Përbërja e brigadës së shumicës nuk zhgënjeu as këtë herë. Nikita Kucherov në minutën e 9-të të periudhës pas transferimit të shokut të tij të skuadrës nga Tampa Mikhail Sergachev goditi portën e Norvegjezëve nga rrethi i djathtë i rivënies.

Një minutë më vonë, rusët përsëri fituan të drejtën për të luajtur në shumicë. Për herë të tretë, një ekip i udhëhequr nga Malkin, Kucherov dhe Dadonov ishte i pari që sulmoi portat e rivalëve. Zgjimi i katërt nuk vonoi të vinte. Malkin dhe Dadonov përsëritën kombinimin e periudhës së parë, pas së cilës sulmuesi nga Florida shënoi golin e tij të dytë dhe golin e katërt të ndeshjes.

Deri në fund të periudhës, llogaria nuk ka ndryshuar. Para pushimit të fundit, rusët ishin duke udhëhequr 4: 0.

Rusët filluan njëzet minutat e fundit në mënyrë aktive. Pas vetëm një minutash e gjysmë, sulmuesi i Las Vegasit, Nikita Gusev, pas pasimit të Nikita Kucherov, dërgoi topin e pestë në portën e Norvegjezëve. Ky gol ishte i fundit për ekipin kombëtar rus në ndeshje.

Repartet e Ilya Vorobyov u dhjamosën në fund të mbledhjes. Andrei Vasilevsky nuk arriti të regjistronte rezultatin e tij të parë të pastër në turne. Kombëtarja Norvegjeze ishte në gjendje të hidhte dy gola në portën tonë në 17 dhe 18 minuta. Rezultati përfundimtar është 5: 2 në favor të ekipit kombëtar rus.

Përkundër dy golave të pësuar, rusët e kaluan ekipin kombëtar norvegjez në klasë. U pa që niveli i lojtarëve të NHL është dukshëm më i lartë se ai i lojtarëve hokej skandinavë.