Kupa E Botës Hokej Mbi Akull 2019: Rishikim I Ndeshjes Rusi - Austri

Më 12 maj, ekipi kombëtar rus i hokejve në akull luajti ndeshjen e dytë në fazën e grupeve të Kampionatit Botëror në Sllovaki. Repartet e Ilya Vorobyov u kundërshtuan nga lojtarët austriakë të hokejve, të njohur për papajtueshmërinë e tyre në ndeshjet me drejtuesit e hokejve botërorë.

Kupa e Botës hokej mbi akull 2019: rishikim i ndeshjes Rusi - Austri

Në ndeshjen kundër ekipit kombëtar austriak, ekipi rus u konsiderua favorit i padiskutueshëm. Rusët filluan ta konfirmojnë këtë status që në minutat e para, duke lëshuar një sulm të ashpër ndaj portës së kundërshtarit. Tashmë në fillim të periudhës, Nikita Kucherov mund të ishte dalluar, i cili nga një pozicion i favorshëm luajti duke zëvendësuar shkopin mbi traversë, dhe mbrojtësi Nikita Zadorov, i cili fluturoi nga jashtë, goditi shiritin me gjuajtjen e tij. Por austriakët ishin gjithashtu në gjendje të qetësonin pak zjarrin e sulmeve të Rusëve me disa sulme të rrezikshme.

Topi i parë në këtë periudhë u shënua kur luajti në përbërje të pabarabarta. Në minutën e 13-të të takimit, rusët përsëri konvertuan shumicën. Brigadat speciale me yje të tillë si Evgeny Malkin, Nikita Kucherov, Evgeny Dadonov dhe të tjerët edhe një herë luajtën momentin në një mënyrë shembullore. Dadonov mori një transmetim të mrekullueshëm nga Gusev dhe goditi portën austriake nga gjysma e zonës. Ky ishte goli i tretë për sulmuesin Florida. Sipas këtij treguesi, Dadonov aktualisht është snajperisti më i mirë i ekipit kombëtar. Menjëherë pas topit të humbur, austriakët ishin në gjendje të organizonin një dalje tre-në-një, por nuk e shfrytëzuan momentin e tyre. Deri në fund të periudhës, rezultati në tabelë nuk ndryshoi, pavarësisht epërsisë më shumë se trefish të ekipit kombëtar rus në gjuajtjet në portë.

Ekipi kombëtar austriak filloi periudhën e dytë më aktivisht, siç tregohet nga statistikat e goditjeve në shenjë. Për një kohë të gjatë, rusët nuk mund të përmirësonin saktësinë e gjuajtjeve të tyre, dhe austriakët kërcënuan përsëri dhe përsëri në mënyrë të rrezikshme portën e Georgiev. Në gjysmën e parë të periudhës së dytë, austriakët ishin më afër golit se rusët. Por në minutën e 15-të, aftësia e lojtarëve të shtëpisë së hokejve ende ndikonte. Gusev dhe Kucherov luajtën një kombinim të shkëlqyeshëm, pas së cilës sulmuesi më produktiv i sezonit të rregullt të NHL në 2018-2019, sulmuesi i Tppa, Nikita Kucherov shënoi golin e dytë të ndeshjes (dhe golin e tij të dytë personal në turne).

Tashmë në ndërrimin e ardhshëm si pjesë e ekipit kombëtar rus, sulmuesi i CSKA Ivan Telegin hyri në shesh patinazhi për herë të parë në Kupën e Botës 2019. Pasi kaloi më pak se dhjetë sekonda në akull, "skuadra e ushtrisë" përpara nga patch-i e përcolli topin drejt golit të Austrianëve pas transferimit të kapitenit tonë Ilya Kovalchuk. Tabela e shënimeve ndriçoi numrat 3: 0 në favor të ekipit kombëtar rus. Para fishkëllimës për pjesën e parë, rezultati nuk ndryshoi.

15 sekonda pas fillimit të njëzet minutave të fundit, Evgeny Dadonov shënoi golin e katërt kundër austriakëve. Statistikat identifikuan mbrojtësin Mikhail Sergachev dhe sulmuesin Pittsburgh Penguins Yevgeny Malkin si ndihmës të sulmuesit.

Rezultati përfundimtar në tabelë u vendos nga kapiteni i rusëve Ilya Kovalchuk, i cili, pas transferimit të Dmitry Orlov nga një copë toke, goditi portën e kombëtares austriake për herë të pestë. Ky gol ishte i pari për kapitenin tonë në turne dhe goli i 35-të në Kampionatin Botëror IIHF.

Ashtu si në ndeshjen e raundit të parë, rusët dërguan pesë gola për kundërshtarin e tyre. Grashtë për tu kënaqur që në lojën në shqyrtim, portat e akuzave të Ilya Vorobyov mbetën të paprekura.

Pas dy raundeve në Kupën e Botës 2019, rusët kanë njëqind për qind pikë me dy fitore në dy ndeshje (gjashtë pikë).