MFM-2016: Rishikim I Ndeshjes Rusi - Bjellorusi

Faza e grupeve të Kampionatit Botëror të Hokejve për të Rinj në Helsinki gradualisht po merr vrull. Më 29 dhjetor, ekipi kombëtar rus i hokejve luajti ndeshjen e tretë. Rivalët e akuzave të Valery Bragin ishin lojtarët hokej të Bjellorusisë.

MFM-2016: rishikim i ndeshjes Rusi - Bjellorusi

Kundërshtarët e rusëve e filluan ndeshjen më aktivisht, më shpesh ata qëndronin në zonën e mbrojtjes së ekipit Bragin. Kjo ishte pjesërisht pasojë e largimit të lojtarit të kombëtares ruse, i cili u bë i pari në takim. Për dy minuta të shumicës, portieri i ekipit tonë kombëtar Samsonov arriti të mbronte portën e tij të paprekur. Në minutën e dhjetë të periudhës, rusët u përgjigjën me një gol në shumicën e tyre. Edhe një herë, në turne, skuadra e të rinjve rusë tregoi klasën e tyre në zbatimin e tepërt. Topi është në llogari të Maxim Lazarev. Goli i dytë i ndeshjes u shënua gjithashtu në lojën e fuqisë. Grashtë kënaqësi që lojtarët e ekipit kombëtar rus e bënë këtë, për herë të dytë duke përdorur epërsinë numerike (autori i golit ishte Alexander Polunin në minutën e 16-të). Goli i fundit në periudhën e parë u shënua nga kapiteni i ekipit kombëtar rus Vladislav Kamenev, i cili arriti të zëvendësonte një shkop pas një gjuajtje nga vija blu e Ivan Provorov.

Në periudhën e dytë, audienca nuk pa ndonjë gol. Loja u zhvillua me një ritëm të matur me avantazhin e ekipit kombëtar rus. Ndryshe nga periudha e parë, në dvadtsatiminutke e dytë nuk kishte asnjë seri dënimesh. Vetëm në fund të periudhës, Bjellorusët morën të drejtën e shumicës, por në vend që të shtynin drejt portës ruse, ata vetë gati se pësuan një gol pasi Ivan Provorov shkoi në një takim me portierin.

Në minutën e 47-të të takimit, lojtarët e Hokejve Bjellorusë ishin ende në gjendje të hidhnin topin e tyre, i cili u bë i vetmi për ta në ndeshje. Alexey Patsenkin shtyu një disk gome mbi vijën e golit të Samsonov nga një copë toke. Sidoqoftë, fjala e fundit mbeti me akuzat e Valery Bragin. Në minutën e 48-të, rezultati përfundimtar u vendos në tabelë nga Alexander Polunin, i cili shënoi një dyshe në takimin nën shqyrtim.

Rezultati i ndeshjes: fitorja e ekipit kombëtar rus në klasë me rezultat 4: 1. Tani, për vendin e parë në grup, rusët do të duhet të mundin ekipin kombëtar sllovak në 31 dhjetor.