Kupa E Botës Hokej Mbi Akull 2019: Rishikim I Ndeshjes Rusi - Republikë Çeke

Më 13 maj 2019, në Kampionatin Botëror të Hokej mbi Akull në Sllovaki, ekipi kombëtar rus u takua për herë të parë me një kundërshtar nga 6 më të mirët. Në raundin e tretë të fazës së grupeve, rusët duhej të luftonin me ekipin kombëtar Çek, i cili fitoi dy ndeshjet e tyre të para në turne, duke mundur ekipet e Suedisë dhe Norvegjisë.

Kupa e Botës hokej mbi akull 2019: rishikim i ndeshjes Rusi - Republikë Çeke

Ndeshja Rusi - Republikë Çeke në Kampionatin Botëror të Hokejve në Akull në 2019 ishte një nga më intrigat në fazën e grupeve në grupin e Bratislavës. Akuzat e Milos Riha kanë një listë të mirë, në të cilën gjysma e lojtarëve vijnë nga Liga Kombëtare e Hokejve. Prandaj, askush nuk priste që yjet rusë të kishin një ndeshje të lehtë kundër yjeve çekë.

Të dy ekipet filluan të luanin me kujdes, duke minimizuar gabimet në vijën mbrojtëse. Publiku nuk e pa vrullin e sulmeve ndaj portës së kundërshtarëve që në minutat e para. Në shesh patinazhi, shumë vëmendje iu kushtua mundjes së fuqisë me një lojë të barabartë në përgjithësi. Statistikat e gjuajtjeve në shenjë tregojnë se nuk ka përparësi të një skuadre ndaj tjetrës.

Në minutën e 14-të, publiku ende pa golin e parë. Topi i braktisur u organizua nga lojtarët rusë të cilët kaluan një sezon në KHL. Mbrojtësi i SKA-së, Dinar Khafizullin nga krahu i majtë bëri një pasim të mrekullueshëm në akullin e zbrazët, nga ku sulmuesi i CSKA Moskës Sergey Andronov gjuajti në mënyrë të parezistueshme portën. Tabela e shënimeve ndriçoi rezultatin 1: 0, i këndshëm për rusët. Një tjetër asistent i Andronov ishte Ivan Telegin.

Menjëherë pasi u shënua goli, rusët fituan një penallti. Evgeni Malkin mori një penallti prej dy minutash, por çekët nuk ishin në gjendje të përfitonin nga avantazhi i dhënë. Dukej se detyra kryesore për ekipin rus ishte të ruante një rezultat të pranueshëm para pushimit. Për këtë qëllim, akuzat e Ilya Vorobyov u përballuan. Andrei Vasilevsky e mbajti të paprekur golin e tij në njëzet minutat e para.

Kombëtarja Çeke filloi periudhën e dytë në mënyrë aktive, por ekipi kombëtar rus e mbajti qëllimin e tyre "të thatë". Përveç kësaj, momenti i parë i rrezikshëm u krijua nga rusët. Nikita Kucherov për pak sa nuk e kaloi portierin çek, duke lëshuar topin nën mburojën e portierit, por mbrojtësi nuk e lejoi predhën të kalonte shiritin.

Katër minuta pas fillimit të periudhës së dytë, rusët patën mundësinë të luanin në shumicë. Këtë herë nuk ishte e mundur të luhej sulmi shënues. Disa minuta më vonë, Gusev solli Kucherov ballë për ballë me portierin, por roja i golit Çek nuk lejoi që shënuesi më i mirë i sezonit të fundit të NHL të godiste portën. Goli ndodhi më vonë - vetë Nikita Kucherov veproi si ndihmës i një shoku të fëmijërisë, pas së cilës sulmuesi i Las Vegasit Gusev shënoi golin e dytë në ndeshje.

Në fund të periudhës, Çekët krijuan disa momente të rrezikshme, midis të cilave ishte një për një me Vasilevskin. Sidoqoftë, portieri i ekipit kombëtar rus nuk lejoi asnjë nga sulmuesit e shquar të Republikës Çeke të shkëlqejë. Në fund të dyzet minutave të ndeshjes, ekipi kombëtar rus fitoi 2: 0.

Në fillim të periudhës së tretë, ekipi rus fitoi një pakicë. Ivan Telegin mori një largim të panevojshëm. Kombëtarja ruse mbajti për dy minuta në përbërje të pabarabarta. Në një lojë pesë me pesë, çekët vazhduan të ishin aktivë në zonën tonë. Kur portieri Andrey Vasilevsky ishte i pafuqishëm, traversa dhe traversa shpëtuan rusët.

Momenti më i rrezikshëm për rusët në këtë periudhë mund të konsiderohet një goditje nga Ilya Kovalchuk, i cili tronditi shtyllën e portës Çeke.

Në minutat e fundit të takimit, Çekët zëvendësuan portierin me një lojtar jashtë fushës në mënyrë që të luanin një hendek dy gola. Në vend të kësaj, goli i tretë hyri në rrjetën e tyre tashmë të zbrazët. Në minutën e fundit të takimit, mbrojtësi i Torontos, Nikita Zaitsev shënoi një goditje efektive nga zona e tij. Rezultati përfundimtar në ndeshje është 3: 0 në favor të kombëtares ruse. Ky rezultat lejon që repartet e Ilya Vorobyov të shënojnë nëntë pikë nga nëntë të mundshme pas rezultateve të tre ndeshjeve të para në kampionatin botëror.