Kupa E Amerikës 2016: Rishikim I Ndeshjes SHBA - Kosta Rika

Pasi u mund nga kolumbianët në raundin e parë të nikoqirëve të Copa America 2016, ekipi kombëtar i SH. B. A. u desh të shënonte pikë në ndeshjen kundër Kosta Rikës. Raundi i dytë për amerikanët ishte ndeshja vendimtare në turne për momentin.

Kupa e Amerikës 2016: rishikim i ndeshjes SHBA - Kosta Rika

Kombëtarja e SHBA kishte nevojë për një fitore kundër Kosta Rikës në mënyrë që të vazhdonte luftën për një vend në playoff. Kostanikanëve, nga ana tjetër, gjithashtu u duhej të plotësonin pikët e tyre. Prandaj, loja duhet të kishte dalë kokëfortë, por në realitet kjo nuk ndodhi.

Amerikanët hapën shpejt një llogari. Kostarikani Christian Gamboa tashmë gaboi në zonën e tij të penalltisë në minutën e 8-të, gjë që çoi në një penallti të menjëhershme. Kreu i ekipit të SHBA Clint Dempsey, i cili ishte i spikatur në ndeshjen e parë me Kolumbinë, nuk humbi nga një pikë. Amerikanët kaluan në epërsi 1: 0.

Edhe para fundit të pjesës së parë, futbollistët amerikanë ishin në gjendje të mërzisnin dy herë rivalët e tyre, duke e çuar rezultatin në një shkatërrimtar në minutën e 42-të. Në fillim, kur minuta e 37-të ishte në tabelë, Jermaine Jones vendosi topin në qoshe me një goditje me një prekje nga jashtë zonës së penalltisë, dhe Bobby Wood, tre minuta para fundit të pjesës së parë me pasimin e Clint Dempsey, shënoi 3: 0 në favor të ekipit të SHBA ….

Në pjesën e dytë, lojtarët e Kosta Rikës rritën aktivitetin e tyre, por nuk mundën të shënojnë. Brian Ruiz pati një mundësi të shkëlqyeshme në minutën e 62-të, por goditjes së sulmuesit i munguan disa centimetra - topi goditi shtyllën.

Në fund të ndeshjes (82 minuta), mbrojtësi i Kosta Rikës bëri një gabim të rëndë në zonën e tij të penalltisë dhe Graham Zusi vendosi rezultatin përfundimtar të takimit, duke e mbështjellë topin në një rrjetë të zbrazët.

Bilbili i fundit i kapi skuadrat me rezultat 4: 0 në favor të kombëtares së SHBA-ve. Kështu, pas raundit të dytë, nikoqirët e kampionatit kanë tre pikë të shënuara, dhe lojtarët e Kosta Rikës mbeten me pikën e vetme të shënuar dhe bien në vendin e katërt në Grupin A.