Kupa E Amerikës 2016: Rishikim I Ndeshjes Kolumbi - Paraguai

Kolumbianët janë ndër favoritët e Kampionatit Amerikan të Futbollit 2016. Në raundin e dytë të fazës së grupeve në Quartet A, kjo skuadër u kundërshtua nga një ekip tjetër i Amerikës së Jugut - Paraguai.

Kupa e Amerikës 2016: rishikim i ndeshjes Kolumbi - Paraguai

Lajmi kryesor për tifozët e kombëtares kolumbiane para ndeshjes ishte prania e kapitenit dhe udhëheqësit të ekipit James Rodriguez në formacionin startues. Ishte ky lojtar i Real Madrid me veprimet e tij që në fund të fundit ndikuan në rezultatin në tabelë.

Kolumbianët filluan takimin më aktivisht. Si rezultat, audienca pa një gol të hershëm. Në 12 minuta, James Rodriguez morri një cep nga krahu i djathtë i sulmit. Sulmuesi i Milanit Carlos Bacca iu përgjigj transferimit dhe goditi në mënyrë të papërmbajtshme nën traversë nga vija e zonës së portierit. Kjo top ishte e para në turne për sulmuesin kolumbian.

Në minutën e 30-të të ndeshjes, kolumbianët dyfishuan epërsinë. James Rodriguez tani ka dërguar topin në portën e ekipit kombëtar Paraguaian, duke detyruar rrjetën të lëkundet në cepin e largët të portës. Kombëtarja e Kolumbisë me besim kaloi në epërsi 2: 0. Pas kësaj, paraguayasit u përpoqën disi të përmirësonin lojën e tyre në sulm, por nga shanset për të shënuar në pjesën e parë të takimit, mund të dallohet vetëm goditja e lirë e Dario Lescan. Portieri kolumbian Ospina në një stil elegant reflektoi topin në traversë.

Në pjesën e dytë, portieri kolumbian edhe një herë demonstroi mrekullitë e shpëtimit të portës së tij. Ospina bëri një nga pritjet më të bukura të kampionatit për momentin. Në minutën e 62-të, Paulo Da Silva, pas një goditje këndi, dërgoi topin në këndin e sipërm, por portieri, duke u zgjatur në lartësinë e tij të plotë, arriti të merrte guaskën.

Paraguayans nuk e lanë fushën pa një gol. Në minutën e 71-të, Victor Ayala dërgoi topin në nëntë të parët e portës kolumbiane me një goditje të zgjuar nga distanca. Ky gol është akoma një moment i rëndësishëm i konkursit.

Më shumë ekipe nuk mund të dallonin veten në ndeshje, megjithëse Edwin Cardona (Kolumbi) kishte një moment të shkëlqyer për të shënuar - Paraguai u shpëtua nga shtylla.

Fitorja përfundimtare e Kolumbisë 2: 1 lejon që kjo skuadër të shënojë gjashtë pikë pas dy ndeshjeve dhe të udhëheqë me besim në Grupin A. Paraguayans pas dy takimeve kanë vetëm një pikë në aset.