Kupa E Amerikës 2016: Rishikim I Ndeshjes Argjentinë - Panama

Në ndeshjen e raundit të parë të fazës së grupeve të Quartet D, ekipi kombëtar i Argjentinës jo pa vështirësi mundi kilianët. Rivali i dytë i bardhebluve në turne ishte ekipi më pak ambicioz - ekipi i Panamasë.

Kupa e Amerikës 2016: rishikim i ndeshjes Argjentinë - Panama

Kombëtarja e Argjentinës konsiderohet favoritja kryesore e përvjetorit të Kupës së Amerikës në futboll. Në këtë drejtim, loja me kombëtaren e Panamasë nuk duhet të ishte shumë e vështirë për argjentinasit. Nuk kishte asnjë ndjesi në fushë. Kombëtarja e Argjentinës kishte një avantazh total dhe fitoi një fitore të madhe dhe të sigurt.

Në formacionin fillestar të Argjentinës, përsëri nuk kishte kapiten. Lionel Messi nuk është ende gati për të luajtur për ekipin kombëtar pas një dëmtimi. Por edhe pa Messin, argjentinasit shënuan një gol të hershëm. Në minutën e 7-të, Angel Di Maria nga gjuajtja e lirë u var mirë në zonën e sheshit të portierit, ku Nicolas Otamendi dërgoi topin në rrjetë me kokë. Argjentina kaloi në epërsi 1: 0.

55 mijë spektatorë pritën golin e dytë të Argjentinasve për më shumë se një orë, edhe pse edhe në pjesën e parë, Gonzalo Higuain mund të rrisë epërsinë e favoritëve. Në minutën e 61-të, ndodhi hyrja e shumëpritur e Lionel Messi në fushë, dhe shtatë minuta më vonë kapiteni argjentinas shënoi golin e tij të parë në turne me një goditje të saktë nga jashtë zonës së penalltisë.

Lionel shënoi edhe dy herë. Së pari, në minutën e 78-të, lideri i sulmeve të Argjentinës goditi nëntë të parët nga një goditje e lirë, dhe më pas shënoi një hat trick tre minuta para përfundimit të takimit.

Rezultati përfundimtar në tabelë ishte vendosur nga një tjetër sulmues yll i kombëtares argjentinase Sergio Aguero. Sulmuesi dërgoi topin në kokë në kokë në minutën e 90 pas një zbritje nga Marcos Rojo.

Rezultati përfundimtar i ndeshjes 5: 0 në favor të ekipit kombëtar argjentinas garantoi fituesit hyrjen në fazën e playoffit. Argjentinasit kanë dy fitore pas dy ndeshjeve në turne. Panamasë i kanë mbetur vetëm tre pikë.