Copa America 2016: Përmbledhje E Ndeshjes Uruguai - Venezuela

Më 10 qershor, Filadelfia priti një ndeshje të raundit të dytë të fazës së grupeve në Quartet C. Spektatorët dëshmuan ndeshjen midis ekipeve kombëtare të Uruguait dhe Venezuelës.

Copa America 2016: përmbledhje e ndeshjes Uruguai - Venezuela

Uruguajanët, të cilët konsiderohen me të drejtë një nga favoritët e Kampionatit Amerikan 2016, patën një ndeshje të parë të pakuptueshme në Quartet C. Pas humbjes ndaj ekipit kombëtar të Meksikës, Uruguai vuri në pikëpyetje daljen nga grupi në fazën e playoffit. Kjo bëri të domosdoshme fitoren e dy herë kampionëve të botës në ndeshjen e raundit të dytë.

Ndeshja Uruguai - Venezuela filloi me një avantazh të lehtë të favoritëve, por nuk kishte situata të dukshme shënimi në golin e Venezuelës. Mund të veçojmë vetëm rastin e Edinson Cavani në minutën e 15-të. Sulmuesi i PSG kishte një shans për të gjuajtur në portë nga qendra e zonës së penalltisë, por humbi topin. Në pjesën e parë, sulmet e Uruguajanëve nuk kishin përfunduar. Pavarësisht zotërimit të topit, ekipi kombëtar i Celeste dukej shumë kaotik në vijën e parë.

Kombëtarja e Venezuelës ofroi kundërsulme uruguajane dhe në minutën e 36-të madje edhe kaluan në epërsi në ndeshje. Solomon Rondon u shqua. Ish lojtari i Zenit St. Petersburg përfundoi topin në rrjetën e Uruguajit pasi portieri Musler gati sa nuk gjuajti një predhë pas veshëve nga një goditje e krahut nga dyzet metra. Fernando e zhvendosi topin në traversë, por me të mbaruar topin ai nuk mund ta ndihmonte skuadrën e tij me asgjë. Venezuela kaloi në epërsi 1: 0.

Kombëtarja e Uruguajit filloi pjesën më të dytë në mënyrë më aktive. Në minutën e 54-të, sulmuesi Suani kishte një shans për të barazuar rezultatin. Pasi hapi një kënd, sulmuesi kishte mundësinë të godiste portën nga këndi i këndit të portierit, por goditja ra mbi shtrirjen.

Kombëtarja e Venezuelës luajti të gjithë pjesën e dytë në kundërsulme, disa prej të cilave shënonin gola. Në minutën e 68-të, Peneranda shkoi një për një me Muslera. Portieri uruguajan la ekipin e tij në lojë, duke reflektuar goditjen e sulmuesit.

Në kohën e ndaljes, Edinson Cavani humbi dy raste mahnitëse për barazimin. Së pari, sulmuesi goditi pa rezistencë këndin e portës nga zona e shënimit të penalltisë, dhe pastaj nga afërsia ai nuk mund ta shponte topin në portë.

Në minutën e fundit të ndalimit, portieri i Uruguajanëve Muslera hyri në zonën e rreptësisë së kundërshtarit për një goditje nga këndi. Publiku nuk e pa goditjen e theksuar të lojtarëve të Celeste, dhe venezuelianët ikën në një rrjetë bosh, por pas goditjes topi nuk u rrokullis asnjëherë në portë.

Bilbili i fundit i ndeshjes regjistroi fitoren e ekipit kombëtar të Venezuelës me rezultat 1: 0. Ky rezultat i solli fituesit në fazën e playoffit dhe ekipi uruguajan humbi të gjitha shanset për të vazhduar të luftojë për trofeun prestigjioz.