Copa America 2016: Përmbledhje E Ndeshjes USA - Paraguay

Pritësit e Copa America 2016 iu afruan ndeshjes finale në Grupin A me tre pikë pas dy përballjeve. Në raundin e fundit, amerikanët duhej të luanin me futbollistë nga Paraguai.

Imazh
Imazh

Futbollistët amerikanë kishin nevojë për të fituar ndeshjen finale. Tre pikë do të kishin garantuar hyrjen e amerikanëve në fazën e playoffit të turneut, ndërsa një barazim mund të linte vetëm shanse teorike për të vazhduar luftën për Kupën e Amerikës. Paraguaianëve, të cilët fituan vetëm një pikë në ndeshjen e raundit të parë, u duhej vetëm një fitore dhe një rezultat i favorshëm në përballjen midis Kolumbisë dhe Kosta Rikës.

Ndeshja nuk u bë spektakolare për tifozët. Paraguayans kishin më shumë zotërim të topit gjatë takimit, më shpesh sulmonin portën e kundërshtarit (ekipi i Amerikës së Jugut kishte një avantazh të rëndësishëm në gjuajtje). Sidoqoftë, paraguaianët nuk nxorrën asgjë të rëndësishme nga avantazhi. Përkundrazi, në pjesën e parë të pjesës së parë, lojtarët e SH. B. A. kishin disa raste teorike për një gol. Edhe para skadimit të gjysmë ore të lojës, dy gjuajtje të rrezikshme të lira u caktuan pranë zonës së dënimit të Paraguait. Grushtat e futbollistëve amerikanë nuk kishin saktësi.

Në minutën e 27-të, rezultati në takim ishte ende i hapur. Gaisy Zardes (SHBA) bëri një pasim në zonën e penalltisë Paraguaiane, e cila preu të gjitha sinjalet mbrojtëse të mbrojtjes së Amerikës së Jugut. Nga pika e bardhë, Clint Dempsey ishte i saktë. Kombëtarja e nikoqirëve të turneut kaloi në epërsi 1: 0. Pjesa e parë përfundoi me këtë rezultat.

Në segmentin e dytë të ndeshjes, Paraguaianët bënë përpjekje për të eleminuar prapambetjen. Në minutën e 48-të, amerikanët ishin më të shumtë në numër. Deandre Yedlin u përjashtua për kartonin e dytë të verdhë. Përparësia me një lojtar nuk i ndihmoi Amerikanët e Jugut të barazonin rezultatin. Disa minuta para përfundimit të ndeshjes, paraguayans shënuan, por goli u anulua për shkak të një pozicion jashtë loje.

Deri në bilbilin përfundimtar, rezultati nuk ndryshoi. Amerikanët fituan një fitore të vështirë të punës, e cila lejoi nikoqirët me gjashtë pikë të zinin vendin e parë në Grupin A. Kombëtarja e Paraguait largohet nga turneu.