Copa America 2016: Përmbledhje E Ndeshjes Brazil - Haiti

Kombëtarja braziliane në Copa America 2016 filloi turneun me një barazim pa gola. Në raundin e dytë, pesë herë kampionët e botës u kundërshtuan nga ekipi kombëtar i Haitit.

Copa America 2016: përmbledhje e ndeshjes Brazil - Haiti

Para fillimit të ndeshjes, pak njerëz mund ta kishin imagjinuar që ekipi i titulluar i Amerikës së Jugut do të përjetonte ndonjë problem me pjesën e jashtme të qartë të turneut të ekipit kombëtar të Haitit. Nuk kishte asnjë sensacion në fushën e futbollit. Brazilianët kishin një avantazh të plotë në të gjitha aspektet e lojës. Gjatë ndeshjes, verdheblutë bënë 20 goditje në portë, nga të cilat 13 ishin në shenjë. Haitianët ishin në gjendje të përgjigjeshin me nëntë goditje (katër arritën cakun). Përparësia në zotërim deri në fund të takimit ishte 65% në 35% në favor të Amerikës së Jugut.

Brazilianët, siç pritej, filluan në mënyrë aktive. Në minutën e 14-të, Filipe Coutinho hapi rezultatin me një goditje nga gjuajtja e lirë. Ai gjithashtu dyfishoi epërsinë e brazilianëve në minutën e 29-të pas asistimit të Jonas. Pas gjashtë minutash të tjera, brazilianët e çuan rezultatin në një rezultat shkatërrues. Mbrojtësi i Barcelonës dhe ekipit kombëtar brazilian Dani Alves u var në zonën e rreptësisë, dhe Renato Augusto e çoi topin nën traversë. Pjesa e parë përfundoi me një fitore 3-0 për Brazilin.

Gjysma e dytë e takimit u bë më produktive. Në minutën e 59-të, Gabrielle dhe tetë minuta më vonë Lucas sollën rezultatin në një të pahijshëm - 5: 0 në favor të brazilianëve. Pasi pësuan golin e pestë, Haitianët ishin në gjendje të shtypnin golin e favoritëve. James Markelin në minutën e 70-të goditi portën e Alisson.

Në fund të ndeshjes, brazilianët arritën të mërzisnin dy herë edhe Haitianët. Në minutën e 86-të, Renato Augusto shënoi një dyshe, dhe tashmë në kohën e ndaljes hat-triku i parë në turne u organizua nga Filipe Coutinho.

Rezultati përfundimtar në ndeshjen 7: 1 në favor të Brazilit lejon që verdheblutë të shënojë katër pikë pas dy ndeshjeve. Skuadra Haiti mbetet me një zero në vijën e pikëve dhe bie në vendin e fundit në Grupin B.