Copa America 2016: Përmbledhje E Ndeshjes Brazil - Ekuador

Skuadra braziliane e futbollit në të gjitha turnet kryesore konsiderohet me të drejtë një nga favoritët në çdo ndeshje. Kështu ishte para takimit të parë të pesë herë kampionëve të botës në Copa America 2016. Rivalët brazilianë ishin futbollistë nga Ekuadori.

Copa America 2016: përmbledhje e ndeshjes Brazil - Ekuador

Rezultati përfundimtar i ndeshjes doli të ishte i paparashikueshëm për shumicën e tifozëve të futbollit. Pavarësisht favorizimit të brazilianëve, që në minutat e para të takimit, futbollistët ekuadorianë ishin në gjendje t'i kundërviheshin futbollit të mirë Pentacamps. E gjithë pjesa e parë u luajt në një luftë të barabartë. Skuadrat u përpoqën të përgjigjen me sulm për sulm, megjithëse lojtarët nuk krijuan raste të rrezikshme dhe realisht shënuese në portën e rivalëve.

Në dyzet e pesë minutat e para, brazilianët goditën vetëm katër goditje në portë, nga të cilat vetëm një goditi në shenjë. Ai u godit nga Filipe Coutinier në minutën e gjashtë. Për pjesën e parë të takimit, ekuadorianët u përgjigjën me vetëm dy goditje, ndërsa portieri brazilian hyri në lojë vetëm pasi Ener Valencia goditi nga një goditje e lirë në 37 minuta. Pjesa e parë përfundoi në barazim pa gola.

Pjesa e dytë e takimit u shënua nga një vendim shumë i diskutueshëm i gjyqtarit anësor, i cili ndikoi në rezultatin përfundimtar të ndeshjes. Në minutën e 66-të, lojtarët e Ekuadorit kryen një sulm shembullor, pas së cilës Montero gjuajti nga krahu i majtë në zonën e penalltisë. Topi rrëshqiti mbi duart e portierit Brazilian dhe u rrokullis në gol. Kurioziteti i episodit nuk ndikoi në gëzimin e sinqertë të Ekuadorianëve, por goli u anulua. Duke gjykuar nga përsëritjet e episodit, gjyqtari anësor përcaktoi gabimisht se topi ishte prapa vijës së portës në kohën e krosimit të Montero. Rezultati mbeti i pandryshuar - 0: 0.

Deri në bilbilin e fundit, numrat në tabelë nuk ndryshuan, megjithëse sulmuesi brazilian Lucas në minutën e 84 nuk mund të realizonte rastin e shënimit. Sulmuesi nuk arriti të godiste topin në këndin e zbrazët të portës.

Sipas rezultateve të takimit, ekipet shënuan një pikë, por pas ndeshjes stafi stërvitor dhe futbollistët ekuadorianë u ankuan se skuadra iu mor goli. Në të njëjtën kohë, akuzat ndaj arbitrave në interpretimin e episodit në minutën e 66 nuk janë të pabazuara.