Copa America 2016: Përmbledhje E Ndeshjes SHBA - Kolumbi

Natën e 4 qershorit 2016, në SHBA filloi turneu jubilar i Copa America, kushtuar njëqindvjetorit të federatave të futbollit të Amerikës së Jugut dhe njëqindvjetorit të turneut midis ekipeve kombëtare të Amerikës Latine. Në konkursin prestigjioz marrin pjesë ekipe kombëtare të Amerikës së Jugut, si dhe ekipe nga Amerika Qendrore dhe Veriore. Ndeshja hapëse u zhvillua në San Francisco. Garuan skuadrat e SHBA dhe Kolumbisë.

Copa America 2016: përmbledhje e ndeshjes SHBA - Kolumbi

Ndeshja hapëse e Copa America 2016 filloi me një ritëm intensiv. Skuadrat që nga minutat e para u përpoqën të krijonin në mënyrë aktive raste për të shënuar, por në pesë minutat e para nuk kishte situata të rrezikshme as në portën e amerikanëve, as në zonën e penalltisë të kombëtares kolumbiane. Ndeshja u hodh në erë nga një gol në minutën e 8-të. Kombëtarja e Kolumbisë fitoi të drejtën për një kënd nga krahu i djathtë. Shërbimi i shkëlqyer i Edwin Cardona në zonën e penalltisë ka gjetur adresën e tij. Mbrojtësi i Milanit dhe Kolumbisë, Cristian Zapata dërgoi topin në gol me një goditje me një prekje. Kolumbia kaloi në epërsi 1-0.

Pas golit të humbur, amerikanët u përpoqën të shikonin për lumturinë në portat e të tjerëve, por sulmeve të ekipit kombëtar të SH. B. A.-së u mungonte qartësisht sulmi. Për të gjithë pjesën e parë, vetëm goditja e Clint Dempsey nga jashtë zonës së penalltisë në 36 minuta mund të dallohet. Topi fluturoi pranë shtyllës së golit të ekipit kombëtar të Kolumbisë.

Në fund të pjesës, kolumbianët ishin në gjendje të dallojnë përsëri. Së pari, futbollistët e Amerikës së Jugut rrëzuan impulsin sulmues të ekipit amerikan, dhe pastaj ata kishin të drejtë për një penallti. Në minutën e 41-të, kapiteni i Kolumbisë James Rodriguez nuk humbi. Në pushim, ekipet shkuan me një epërsi prej dy golash të ekipit kombëtar të Kolumbisë.

Ekipi kombëtar i SHBA nuk ishte në gjendje të fillojë në mënyrë aktive pjesën e dytë. Pesëmbëdhjetë minutat e para, kolumbianët zotëruan me vetëbesim iniciativën. Vetëm në minutën e 59-të, amerikanët morën të drejtën në këndin e parë, pas së cilës kishte një rrezik te portat e Ospina. Clint Dempsey goditi kokën, por portieri, së bashku me një lojtar mbrojtës kolumbian, ishin në gjendje të ndalonin topin në linjë. Në minutën e 64-të, i njëjti Dempsey gjuajti rrezikshëm nga një goditje e lirë, por numri i parë i kolumbianëve devijoi goditjen.

Në pesëmbëdhjetë minutat e fundit, takimet nuk u kurorëzuan me gola. Lojtarët e kombëtares kolumbiane patën shansin më të mirë për të shënuar. Në minutën e 77-të, Carlos Bacca shkoi një për një me portierin amerikan, por goditja e kolumbianit goditi traversën.

Rezultati përfundimtar i takimit 2: 0 në favor të kombëtares kolumbiane lejoi Amerikanët e Jugut të shënojnë tre pikët e para në turne dhe të drejtojnë përkohësisht renditjen e Grupit A.