Copa America 2016: Përmbledhje E Ndeshjes Brazil - Peru

Kombëtarja braziliane mund të zgjidhë problemin e arritjes në playoff-in e Kupës së Amerikës 2016 në ndeshjen e raundit të fundit të Grupit B. Kundërshtarët e favoritëve ishin futbollistët nga Peruja.

Imazh
Imazh

Në varësi të rezultatit të ndeshjes Brazil - Peru, pesë herë kampionët e botës mund të zënë vendin e parë në Quartet B ose madje të lihen pa një shans për të garuar për Kupën e Amerikës. Ata kishin nevojë për të fituar ndeshjen në mënyrë që të siguronin epërsinë në grup.

Dëshira e brazilianëve për të fituar filloi të ndihej që në minutat e para. Skuadra sulmoi ashpër portën e Peruanëve, lojtarët shkaktuan shumë goditje nga distanca të mesme dhe të gjata. Philippe Luis, Gabriel, Willian shtyn me rrezikshmëri në portën e ekipit kombëtar të Perusë, por portieri shpëtoi ekipin e tij kombëtar. Pas pritjeve të tij mbresëlënëse, portieri i Peruanëve Galese u mor vesh qartë nga krerët e klubeve evropiane.

Kombëtarja e Perusë në pjesën e parë nuk u kujtua nga asgjë. Ndoshta episodi kryesor i pjesës së parë të takimit ishte gabimi i gjyqtarit, i cili në minutat e fundit të pjesës nuk i dha një penallti portës së brazilianëve. Arbitri i takimit dhe në pjesën e dytë bëri një mbikëqyrje produktive, por pas dyzet e pesë minutave të para tabela e pikëve djegur zero.

Lojtarët peruan filluan pjesën më të dytë të takimit pak më aktivisht. Në minutën e 49-të, Christian Cueva mund të kishte zbatuar një standard pranë zonës së penalltisë braziliane, por portieri Alison e dërgoi topin në këndin e afërt.

Episodi në minutën e 75-të tronditi të gjithë Brazilin. Raul Ruidiaz shënoi topin në portën e brazilianëve me një pasim me dorë nga Andy Paul. Sidoqoftë, asnjë nga gjyqtarët e ndeshjes nuk vuri re një lojë të dukshme me dorë, dhe kryetari i gjyqtarit me vetëbesim drejtoi qendrën. Kombëtarja e Perusë kaloi në epërsi 1: 0.

Deri në fund të takimit, brazilianët bënë përpjekje të rikuperohen, por rezultati i dëshiruar nuk u arrit. Kombëtarja braziliane humbi 0: 1. Pavarësisht avantazhit statistikor në posedim dhe goditjes (peruanët goditën vetëm dy goditje në portë), ekipi kombëtar brazilian nuk ishte në gjendje të mposhtte peruanët pa kompromis. Rezultati i kësaj disfate ishte vendi i tretë në Grupin B. Peruanët, me shtatë pikë, u bënë të parët në kuartetin e emëruar.

Performanca e ekipit kombëtar brazilian në Copa America 2016 nga të gjitha pozicionet mund të konsiderohet si një dështim. Një gol i shënuar gabimisht nga ekipi kombëtar i Perusë kundër tyre nuk ndikoi në lojën e zbehur të "verdhë" në turne. Edhe në ndeshjen me Ekuadorin, kishte shumë probleme me organizimin e lojës. Si rezultat, Brazili shkon në shtëpi me turp.