Copa America 2016: Një Përmbledhje E Takimit Ekuador-Peru

Përballja midis ekipeve kombëtare të Ekuadorit dhe Perusë në raundin e dytë të fazës së grupeve të Quartet B do të ishte vendimtar për të dy ekipet. Ishin këto ekipe, sipas parashikimeve të ekspertëve, të cilëve iu desh të luftonin për vendin e dytë në grupin ku po luan Brazili.

Copa America 2016: një përmbledhje e takimit Ekuador-Peru

Ndeshja midis ekipeve kombëtare të Perusë dhe Ekuadorit doli të jetë emocionuese dhe intensive. Përkundër faktit se ekuadorianët kishin një avantazh statistikor, takimi u mbajt si një përballje midis ekipeve plotësisht të barabarta. Futbollistët ekuadorianë kishin dy herë më shumë gjasa të godisnin portën e kundërshtarëve (18 kundrejt 9), ndërsa vetëm çdo goditje e tretë e secilës skuadër arriti vijën e golit. Në zotërim të topit, avantazhi ishte në anën e Ekuadorianëve (56% në 44%). Sidoqoftë, rezultati i ndeshjes përcaktohet nga numrat në tabelë, dhe jo nga statistikat.

Tashmë në minutën e 5-të të takimit, rezultati u hap nga peruanët. Christian Cueva nuk la asnjë shans për portierin ekuadorian Alexander Dominguez. Në minutën e 13-të, Edison Flores ishte në gjendje të dyfishojë epërsinë e ekipit kombëtar të Perusë. Pasi pësoi dy gola, dukej se ekipi kombëtar i Ekuadorit kishte pak shanse për të shënuar të paktën disa pikë në ndeshje, por futbolli shpesh është i paparashikueshëm.

Futbollistët ekuadorianë në pjesën e dytë të pjesës së parë filluan të veprojnë më aktivisht, duke rezultuar në një gol nga Enner Valencia gjashtë minuta para fundit të pjesës së parë të takimit. Duke marrë një pasim në zonën e penalltisë, ekuadoriani goditi me saktësi portierin e ekipit kombëtar të Perusë, duke mos i lënë asnjë të fundit asnjë shans këtij të fundit. Ekipet u larguan në pushim me avantazhin e peruanëve në një gol.

Gjysma e dytë e takimit filloi me një avantazh të lehtë të Ekuadorianëve. Kjo ishte për shkak të rezultatit në tabelën e rezultateve. Nisma e lojtarëve sulmues u shpërblye tashmë në minutën e 48-të. Miller Bolaños krahason numrat në tabelë - 2: 2.

Pjesa tjetër e ndeshjes, ekipet nuk ishin në gjendje të godisnin portën e tjetrit, edhe pse kishin mundësi të mira për këtë. Rezultati përfundimtar i ndeshjes 2: 2 duket i drejtë. Peruanët e filluan mirë takimin, dhe lojtarët ekuadorianë ishin në gjendje të tregonin karakterin e tyre dhe të kthejnë rrjedhën e përballjes.

Sipas rezultateve të takimit, lojtarët e Perusë fitojnë katër pikë pas dy raundeve, ekuadorianët kanë dy pikë. Sidoqoftë, shanset e këtij të fundit për t'u kualifikuar nga grupi duken më të preferueshme, pasi që në ndeshjen finale të Grupit B, rivalët e Ekuadorit do të jenë ekipi kombëtar i Haitit dhe peruanët do të luajnë me Brazilin.