Copa America 2016: Rishikim I Lojës Haiti - Peru

Ndeshjet e fazës së grupeve në Grupin B Copa America 2016 filluan me një përballje midis ekipeve kombëtare të Haitit dhe Perusë. Takimi i këtyre rivalëve u zhvillua në Uashington në një stadium me një kapacitet prej 75,000 spektatorësh.

Copa America 2016: rishikim i lojës Haiti - Peru

Para fillimit të takimit, lojtarët e ekipit kombëtar të Perusë konsideroheshin favoritët e përballjes. Dallimi midis atletëve në klasë u bë i qartë që në minutat e para - peruanët morën plotësisht iniciativën dhe shpesh sulmonin portat e Haitianëve. Lojtarët e ekipit kombëtar të Haitit vetëm nga mesi i pjesës së parë ishin në gjendje të gjenin forcën për disa sulme domethënëse, por ata nuk shënuan gola. Momenti më i rrezikshëm i pjesës së parë në portën e Peruanëve ishte një goditje e lirë e kryer nga Mechak Jerome. Topi, i nisur nga rrumbullakosja e zonës së penalltisë, fluturoi mbi traversë. Pas kësaj, peruanët filluan të sulmonin përsëri rrezikshëm, por topi kurrë nuk kaloi vijën e portës. Në minutën e fundit të pjesës, Haitians u shpëtuan nga shtylla pasi goditën nga zona e dënimit e Edison Flores.

Pjesa e dytë gjithashtu filloi me sulme nga ekipi kombëtar i Perusë. Për të gjithë ndeshjen, Amerikanët e Jugut goditën më shumë portën e kundërshtarit, kishin një avantazh në zotërimin e topit. Si rezultat, në minutën e 61-të, Haitians nuk ishin në gjendje të mbanin portën të paprekur. Një pasim i shkëlqyeshëm nga Edison Flores nga krahu i majtë u mbyll nga Paolo Guerero. Goli doli të ishte shumë efektiv: Guerero në vjeshtë me kokën e tij transportoi topin në portën e ekipit kombëtar të Haitit.

Deri në fund të ndeshjes, rezultati në tabelë nuk ndryshoi. Kombëtarja e Haitit nuk ishte në gjendje t'i përgjigjej në mënyrë adekuate golit të pësuar. Ka më shumë të ngjarë që Haitianët të kishin pësuar golin e dytë.

Rezultati përfundimtar 1: 0 regjistroi fitoren e ekipit kombëtar të Perusë, e cila po fiton tre pikë pas ndeshjes së raundit të parë në Copa America 2016.