Copa America 2016: Përmbledhje E Ndeshjes Xhamajka - Venezuela

Windy City of Chicago priti ndeshjen e parë të fazës së grupeve të Kupës së Amerikës 2016 në Grupin C. Ekipet kombëtare të Xhamajkës dhe përfaqësuesja e futbollit të Amerikës së Jugut, ekipi i Venezuelës, garuan kundër njëri-tjetrit.

Copa America 2016: përmbledhje e ndeshjes Xhamajka - Venezuela

Loja filloi me një ritëm aktiv. Të dy skuadrat u përpoqën të kërcënojnë portën e kundërshtarit me sulme të shpejta. Tashmë në dhjetë minutat e para të takimit, lojtarët u shënuan nga sulme të mprehta në portën e përparme, në të cilat lojtarët Xhamajkanë ishin më të suksesshëm. Së pari, në minutën e 10-të, Cleton Donaldson gjuajti rrezikshëm nga këndi i zonës së penalltisë, por portieri i Amerikës së Jugut dha goditjen. Pas kësaj, venezuelianët u shpëtuan nga traversa pas një goditje këndi. Ji-Wojin Watson goditi kokën, por tundi traversën.

Atëherë funksionoi rregulli i pandryshueshëm i futbollit. Futbollistët xhamajkanë, të cilët nuk arritën të realizonin shanset e tyre, pranuan. Në minutën e 15-të, Joseph Martinez realizoi një goditje të saktë nga jashtë zonës së penalltisë. Venezuela kaloi në epërsi 1-0.

Në minutën e 23-të, ekipi kombëtar i Xhamajkës pësoi humbje të personelit. Rodolphe Austin u përjashtua për një shkelje të rëndë. Venezuelianët nuk mund ta kuptonin avantazhin e tyre numerik. Gjysma e parë e takimit përfundoi me një avantazh minimal të Amerikës së Jugut.

Në minutën e 49-të të pjesës së dytë të takimit, futbollistët xhamajkanë përsëri humbën një shans të shkëlqyeshëm për të shënuar. Michael Hector gjuajti në portë, por kësaj here venezuelianët u shpëtuan nga shtylla.

Futbollistët e Amerikës së Jugut ishin në gjendje të përgjigjeshin vetëm në minutën e 71-të, kur, pas një këndi, Angel Wilker dërgoi topin në cep të portës. Portieri xhamajkan Blake luajti në mënyrë efektive dhe efikase - pas kërcimit të tij në qoshe, topi u devijua.

Deri në fund të ndeshjes, rezultati në tabelë nuk ndryshoi. Kombëtarja e Venezuelës kishte më shumë kontroll mbi topin gjatë lojës, por kundërshtarët u përgjigjën me kundërsulme të mprehta. Ekipet goditën tre goditje në shenjë të portës së kundërshtarit, numri i gjuajtjeve të zakonshme në portë ishte 14 kundrejt 10 në favor të ekipit kombëtar të Venezuelës. Kështu, mysafirët nominalë të ndeshjes shënuan tre pikët e para në turne.