Copa America 2016: Përmbledhje E Ndeshjes Meksikë - Uruguaj

Tashmë në raundin e parë të fazës së grupeve në Copa America 2016, dy pretendentë për vendet e larta jo vetëm në grup, por edhe në turne në tërësi u bashkuan në Grupin C. Kombëtarja e Meksikës u takua me Uruguajin.

Copa America 2016: përmbledhje e ndeshjes Meksikë - Uruguaj

Shenja intriguese Meksikë-Uruguaj ka përmbushur plotësisht pritjet e tifozëve neutralë të futbollit. Kjo lojë doli të jetë shumë emocionuese dhe shënuese.

Tashmë në minutën e 4-të të takimit, rezultati u hap. Meksikanët patën një sulm të shpejtë, të ndjekur nga një krosim në zonën e rreptësisë nga e majta. Hector Herrera iu përgjigj shërbimit dhe gjuajti nga qendra e zonës së penalltisë në portën e uruguajanëve. Mbrojtësi i dy herë kampionëve të botës Alvaro Pereira u përpoq të bllokonte goditjen, por në vend të kësaj topi fluturoi nga koka e tij në portë. Meksikanët kaluan në epërsi 1: 0.

Edhe në pjesën e parë, ekipi kombëtar i Uruguajit mund dhe duhej të rikuperohej. Edinson Cavani në minutën e 30-të shkoi një për një me portierin meksikan Talavera, por portieri ishte ushqyer mirë, duke mos lejuar që sulmuesi yll të barazonte rezultatin. Pjesa e parë e takimit përfundoi me një avantazh minimal të ekipit kombëtar meksikan - 1: 0. Meksikanët zotëruan iniciativën, më shpesh godasin portën e kundërshtarit. Përveç golit në pjesën e parë, duhet shënuar edhe një karton të kuq, të cilin uruguaiani Matias Vechino e mori në minutën e 45-të. Ky ishte futbolli i dytë i përafërt i një futbollisti, që tregon një nivel të lartë kontakti në fushë.

Në pjesën e dytë, uruguajanët dolën me shpirt për të barazuar rezultatin. Në minutën e 58-të, Diego Roland humbi një rast real për shënim. Kapiteni uruguajan Diego Godin kaloi në avantazh në mesfushë. Mbrojtësi dukej se ishte një sulmues i vërtetë kaloi disa mbrojtës të Meksikës dhe i dha një pasim Cavani. Edinson i kaloi topin Roland, por ky i fundit nuk arriti të godiste portën e kundërshtarit nga disa metra.

Në minutën e 73-të, arbitri barazoi formacionet. Për një shkelje të rëndë, Andres Guardado u përjashtua nga fusha. Menjëherë pas kësaj, Uruguajanët fituan përsëri - në këtë çështje, ata u ndihmuan nga pozicioni standard. Në minutën e 74-të, pas një pasimi nga goditja e dënimit, Diego Godin filloi mbi të gjithë mbrojtësit e Meksikës dhe me mjeshtëri dërgoi topin në kokë me kokë.

Ndeshja gradualisht po mbaronte, por meksikanët nuk pranuan një barazim. Në fund të ndeshjes, spektatorët panë edhe dy gola në portat e kombëtares uruguajane. Së pari, në minutën e 85-të, Rafael Marquez nga afërsia gjuajti fuqishëm në nëntë afër, dhe tashmë në minutën e dytë të kompensuar, Hector Herrera, pas një pasimi në rrjetën e zbrazët të Raul Jimenez, vendosi rezultatin përfundimtar të ndeshjes. Meksika fiton 3: 1 dhe pas raundit të parë kryeson renditjen e grupit C.